Komatsu potřebu bagr

Štětí musí kvůli zdražování asi o rok odložit stavbu kanalizace pro pět vesnic

Štětí (Litoměřicko) 28. ledna (ČTK) - Štětí na Litoměřicku musí zhruba o rok odložit vybudování kanalizace pro pět místních částí. Jde o jednu z nejvyšších investic ve městě za poslední dobu. Původně město předpokládalo, že investice přijde na 295 milionů korun, vlivem inflace i zdražení stavebnin bude cena asi o 50 milionů korun vyšší. Radnice sice získala dotaci, na spoluúčast by však už neměla prostředky. ČTK to řekl starosta Miroslav Andrt (Cesta lepším směrem).

"My jsme jako město Štětí byli příjemci dotace, kterou jsme měli schválenou z Národního programu Životního prostředí, která byla ve výši 115 milionů korun a to krylo asi necelých 64 procent nákladů," uvedl starosta. Podmínkou pro schválení dotace bylo předložení projektu pro územní řízení. Poté město dalo zhotovit projekt pro stavební povolení a vyhlásilo soutěž.

"Mezitím utekly skoro dva roky a tím, jak významně vzrostla cenová hladina, tak když se investiční záměr vysoutěžil, tak reálná cena nejnižší nabídky byla na úrovni asi 345 milionů korun," doplnil Andrt s tím, že dotace by pokryla jen jednu třetinu nákladů. "To už bychom si jako město nemohli dovolit," řekl. Severočeská vodárenská společnost bude hradit poloviny nákladů, které nebudou kryté dotací, zbytek půjde z rozpočtu města.

Některé firmy, které se přihlásily do výběrového řízení, podaly podněty na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Radnice tak ještě čekala na rozhodnutí orgánu, který však žádné pochybení neshledal. "Do té doby jsme nemohli uzavřít smlouvu o dílo, čímž nám utekla druhá možnost zažádat si o dotaci, která by mohla krýt až 70 procent investičních nákladů," řekl starosta. Teď se město musí domluvit s výhercem soutěže, zda bude mít o zakázku ještě zájem.

Další dotační výzva bude podle Andrta vypsaná zhruba ve druhé polovině letošního roku. Pokud se město s firmou domluví, případně vyhlásí novou soutěž na zhotovitele a dotaci získá, stavební práce začnou zřejmě až začátkem příštího roku. Hotovo by pak mělo být do dvou let. Odkanalizování se týká místních částí Počeplice, Stračí, Radouň u Štětí, Chcebuz a Brocno.