Komatsu potřebu bagr

Šternberská radnice chystá stavbu nového domova pro seniory za 171 mil. Kč

Šternberk (Olomoucko) (ČTK) - Stavbu nového domova pro seniory chystá radnice ve Šternberku na Olomoucku, která do tohoto sociálního zařízení s pomocí dotací investuje 171 milionů korun. Stavba má být hotová do listopadu příštího roku. Dotace z programu Rozvoj a obnova materiálně technické základny sociálních služeb obnáší 60 milionů korun. "Město tak reaguje na současný trend stárnutí populace," řekla dnes ČTK mluvčí šternberské radnice Irena Černocká.

Dvoupodlažní dům pro seniory bude postaven v rozlehlé zahradě nedaleko centra města a parku Tyršovy sady. Pozemky vlastní radnice. "Zadaná kapacita 50 lůžek odpovídá dlouhodobé poptávce občanů o umístění do pobytového zařízení sociálních služeb ve městě," uvedla Černocká. Podle ní kapacita zohledňuje i dlouhodobé zkušenosti s efektivitou provozu těchto zařízení.

Nový dům pro seniory bude mít dva vstupy, služební na úrovni suterénu a hlavní pro klienty a jejich návštěvy. Částečně zapuštěný suterén je určen pro obslužné prostory, o úroveň výš bude hlavní podlaží. Prostory pro seniory jsou v projektu navrženy jako bezbariérové, každý pokoj má výstup do přilehlé zahrady. "Prosklené dveře z pokoje do zahrady budou sloužit zároveň jako požární úniková cesta a umožní propojení vnitřních společných prostor, které tak mohou zůstat přehledné pro personál a uživatelsky příjemné pro klienty," řekla Černocká. Tato koncepce podle ní umožní budoucí zvýšení kapacity domu pro seniory o další patro.

Obyvatelstvo Olomouckého kraje postupně stárne. Na celkovém počtu obyvatel kraje mají senioři už bezmála pětinový podíl, který do roku 2050 podle odhadu statistiků vzroste na třetinu. V Olomouckém kraji loni klesl počet obyvatel o 562 na 622.368. Na úbytku obyvatelstva se podepsal vyšší počet zemřelých než narozených. Naopak do kraje se v roce 2022 přistěhovalo víc lidí, než jich odešlo jinam.