Komatsu potřebu bagr

Stavebniny druhý měsíc po sobě zlevnily, stále jsou významně dražší než předloni

Praha (ČTK) - Ceny stavebního materiálu druhý měsíc po sobě meziměsíčně klesly, a to v některých případech i o více než pět procent. I tak je ale jejich cena o 40 procent vyšší než na začátku roku 2021. Vyplývá to z monitoringu cen stavebnin Cenové soustavy ÚRS CZ, která se zabývá tvorbou rozpočtu pro stavby a sledováním stavebních zakázek. Z celkových 124 sledovaných materiálů podle ní vykázalo pokles ceny 61. Nárůst cen firma evidovala u 17 produktů, maximálně ale do 2,6 procenta.

"Výrazněji klesala cena produktů z oceli, konkrétně betonářské tyče (- 7,5 procenta), kari sítě (- 5,6 procenta), a ocel profilová (- 4,4 procenta) a některé další druhy, jako jsou tvarovky mosazné (- 7,4 procenta), potrubí a tvarovky plastové PE (- 5,5 procenta), kabely a vodiče hliníkové (- 5,1 procenta)," uvedla ÚRS na svých webových stránkách.

Český statistický úřad v březnu evidoval meziroční pokles ceny dovezené oceli o 3,4 procenta. Podle Ocelářské unie výroba surové oceli v Česku loni meziročně klesla o 11 procent na 4,2 milionu tun. Objem vývozu oceli z České republiky se snížil o 18 procent na čtyři miliony tun. Pozici světové jedničky si podle ní udržuje Čína, která loni vyrobila téměř 54 procent veškeré světové produkce.

Cenová soustava ÚRS je ucelený systém informací, metodických návodů a postupů pro stanovení ceny stavebního díla. Všechny informace jsou integrovány do strukturované multimediální databáze. Cílem ÚRS je pomáhat investorům, projektantům i dodavatelům ve všech fázích výstavby, jak při přípravě stavby, tak i realizaci.