Komatsu potřebu bagr

Stavebnictví v Plzeňském kraji drží samosprávy a infrastrukturní stavby státu

Plzeň (ČTK) - Stavebnictví, které se druhým rokem potýká s propady, drží v Plzeňském kraji města, obce a kraj, ale také infrastrukturní projekty státu. Plzeň i kraj chtějí oboru pomoci a zvyšují objemy stavebních investic. Nepolevují ani obce v regionu. Při vyhlášení 20. ročníku soutěže Stavba roku Plzeňského kraje za rok 2022 to uvedli hejtman Rudolf Špoták (Piráti) a plzeňský primátor Roman Zarzycký (ANO). Zvýšené tempo investic samospráv potvrdily Svaz podnikatelů ve stavebnictví ČR (SPS) i Česká komora autorizovaných inženýrů (ČKAIT).

"Stavebnictví loni utrpělo velkou ránu vinou energetické krize a mělo obrovské problémy projít tím rokem 'bez ztráty kytičky', neboť ceny vstupních materiálů se znásobovaly, což ovlivňovalo řadu realizací a hledaly se náhrady. Doufejme, že to nezanechalo nějaké stinné stránky na projektech, které se budou letos hlásit," řekl Roman Blažíček z představenstva SPS, jednatel plzeňského Lasselsbergeru, největšího výrobce keramických obkladů.

"Úloha municipalit v regionu je velmi důležitá. Stejně jako město nebudeme slevovat ze stavebních projektů, protože soukromý sektor se bude propadat," řekl hejtman Špoták. Zarzycký, který byl loni ekonomickým náměstkem hejtmana a letos má na starosti ekonomiku města, označil letošní rozpočty Plzně i kraje za "vysoce proinvestiční". "Municipalita má jednoznačný úkol - podržet celý segment při životě," uvedl. Předseda ČKAIT Robert Špalek apeloval na obce, města a kraj, aby připravovaly projekty do zásoby. Plzeň na ně teď přidává desítky milionů korun.

"Chceme zachránit významné plzeňské budovy. Kraj začíná s obnovou zchátralých lázní a my se chceme pustit do Kulturního domu Peklo," uvedl primátor. Stejně jako hejtman neuvedl své favority regionální stavby roku, ale zmínil, že tramvajová vozovna v Plzni na Slovanech za 1,7 miliardy korun, která se otevře za tři týdny, už získala ve Velké Británii cenu za kvalitní přípravu projektu.

Předseda ČKAIT Robert Špalek doufá, že se letos opět přihlásí zhruba 40 staveb jako v letech předchozích. Loni dokončené stavby lze přihlašovat do 28. dubna, výsledky budou známy 7. září. Loni soutěžilo 37 staveb. Titul získaly bytový dům v Jetelové ulici v Plzni, rekreační objekt Útulnoff v Milínově a veřejný prostor u plzeňského nádraží Paluba Hamburk.