Komatsu potřebu bagr

Stavebnictví v Česku čeká v letošním i příštím roce propad, vyplývá ze studie

Praha 24. června (ČTK) - České stavebnictví sice posledních dvanáct měsíců rostlo, ale letos podle odhadů meziročně klesne o 1,9 procenta a ještě větší propad se očekává v dalším roce. Ze studie analytické společnosti CEEC Research, kterou dnes zveřejnila na Setkání lídrů českého stavebnictví na Pražském hradě, vyplývá, že v roce 2023 se výkon trhu sníží o 2,7 procenta.

Podle dotázaných zástupců stavebních firem dolehne na jejich obor stoupající inflace, růst hypotečních sazeb i vliv války na Ukrajině a s ním spojené stoupající ceny energií či nedostatek a rostoucí ceny materiálů. Problémem je nedostatek kvalifikovaných pracovníků.

"V druhé polovině roku proto očekáváme ochlazení poptávky, která bude mít zřejmě zásadní vliv na vývoj v roce 2023. Opatrnost investorů je tvořena nejasnou predikcí vývoje," řekl Robert Krestýn, marketinkový ředitel společnosti Wienerberger, největšího výrobce pálených cihel v ČR. "Jak se staví, tak se i prodělává, to je motto roku. Snad nestane tak dramatický vývoj, aby některé firmy nemusely z oboru odejít," uvedl předseda představenstva společnosti Strabag Ondřej Novák.

Malé stavební firmy s ročním obratem nižším než 100 milionů korun letos podle studie očekávají propad trhu o dvě procenta a v roce 2023 o další 2,8 procenta. Oproti tomu velké stavební společnosti odhadují propad nižší, a to letos o 1,8 procenta a o 2,7 procenta o rok později.

Podle studie očekává inženýrská výstavba (budování cest nebo telekomunikačních a energetických sítí) letos pokles tržeb o 1,4 procenta a za rok o dalších 3,1 procenta. Společnosti zabývající se pozemní výstavbou, tedy stavbou bytových i nebytových budov, jsou a tom lépe a propad by měl být letos 0,7 procenta a o další 1,7 procenta v roce 2023.

V současnosti mají stavbaři nasmlouvané zakázky v průměru na devět měsíců dopředu. To je pro skoro polovinu (46 procent) dotázaných stejně jako před rokem. Pro čtvrtinu se jedná o delší dobu v meziročním srovnání (25 procent), a pro 29 procent o meziroční pokles.