Cime 2 kvartál 2024

Stavebnictví v 1. čtvrtletí klesne o 1,4 procenta, odhadují stavební firmy

Praha 5. dubna (ČTK) - České stavebnictví v letošním prvním čtvrtletí meziročně klesne o 1,4 procenta, ve druhém čtvrtletí pak zpomalí pokles na 0,7 procenta. Stavební firmy mají zakázky v průměru na deset měsíců dopředu. Vyplývá to z průzkumu společnosti CEEC Research, ve kterém v únoru oslovila 115 ředitelů stavebních firem.

"Ve druhém čtvrtletí očekáváme spíše stagnaci, která později pravděpodobně přejde do mírného poklesu. Vše bude záležet na ochotě státu a zejména samospráv zajistit zdroje a investovat do nových či dlouhodobě avizovaných projektů. Domnívám se také, že situace bude pravděpodobně lepší v dopravním než pozemním stavitelství,“ uvedl předseda představenstva společnosti Hochtief CZ Tomáš Koranda.

Stavební firmy očekávají, že hůře na tom bude pozemní stavitelství, tedy především výstavba bytů, kanceláří nebo průmyslových hal a skladů. Toto odvětví podle nich v prvním čtvrtletí klesne meziročně o 2,7 procenta. Naopak inženýrské stavitelství tvořené z velké části výstavbou dopravní infrastruktury o 0,6 procenta vzroste. Optimističtější jsou větší firmy s minimálním ročním obratem 100 milionů korun.

Pokud jde o zakázky, 42 procent firem jich má zhruba stejně jako před rokem, 30 procent hlásí pokles a 28 procentům objem zakázek vzrostl. "Stav zakázky vidíme zatím dobře. Uvidí se, jaký vliv bude mít pandemie na jednotlivá odvětví a jaká bude jejich chuť a potřeba investovat. V silničním stavitelství očekáváme vládou proklamovaná investiční protikrizová opatření. Investice však nejsou nutné jen kvůli krizi, ale chybějící infrastrukturu je už konečně nutné dobudovat,“ doplnil jednatel společnosti Swietelsky stavební Jiří Kozel.

České stavebnictví loni meziročně kleslo o 6,2 procenta, především kvůli opatřením proti šíření koronaviru. Více kleslo naposledy v roce 2013. Mezi 27 zeměmi Evropské unie bylo podle výkonu na 17. místě. Letos v lednu se produkce snížila o 5,2 procenta. Údaje za únor zveřejní Český statistický úřad ve čtvrtek.