Komatsu potřebu bagr

Stavebnictví očekává rok pozvolného růstu. Zásadní rozhýbání trhu přijde na začátku 2025

Rok 2024 bude pro stavební trh rokem očekávání a pozvolného růstu. Podle generálního ředitele společnosti Wienerberger Kamila Jeřábka je výhled do tohoto roku pozitivnější než ten předchozí. Zásadním milníkem bude vývoj výše úrokových sazeb, který ovlivní příliv nových investorů a také zájem o stavbu rodinných domů. Podstatné bude prolomení 5% hranice, která by měla přijít v polovině roku. Společnost také počítá s obnovením výroby ve svých závodech během února a března.K rozhýbání trhu je třeba zvýšit dostupnost financování vlastního bydlení. Zásadním milníkem pro rok 2024 tak bude jednoznačně vývoj výše úrokových sazeb. Průměrná úroková sazba u komerčních hypoték se dnes pohybuje nad pěti procenty. Prolomení této hranice, která by měla být pro obnovení stavebního trhu klíčová, vyhlížíme v polovině roku. Obecně budou ale sazby pod 4 % na konci roku úspěchem,” říká Kamil Jeřábek, generální ředitel a jednatel společnosti Wienerberger.

Graf ukazuje měsíční vývoj komerční úrokové sazby nových hypoték (ČBA) a 2T repo sazby (ČNB) za období leden 2020 - prosinec 2024. V období od ledna 2024 se jedná o predikci možného vývoje úrokových sazeb na trhu a počtu nových hypoték na výstavbu. Graf také zobrazuje vývoj počtu nových hypoték na výstavbu za období leden 2020 – listopad 2023.

Společnost již nyní z trhu vnímá první pozitivní zprávy, které vychází z mírného růstu nabíraných hypotečních úvěrů a zastavení propadu na stavebním trhu. Prvním signálem o budoucí vyšší dostupnosti hypotečních úvěrů bylo prosincové snížení úrokové sazby ČNB o čtvrt procentního bodu.

„Další snižování, věřím, bude následovat. Predikce poukazují na pozvolný pokles sazeb v průběhu celého roku. Data a průzkumy ukazují, že touha po bydlení nezmizela a soukromí investoři se rozhodli vyčkat na lepší podmínky financování. To dokazují i počty kalkulací značky Porotherm a Tondach, které během roku pozitivně rostly,” říká Kamil Jeřábek.

V souvislosti s tím Wienerberger očekává první oživení stavebního trhu, pozvolný příliv nových investorů a růst zájmu o stavbu rodinných domů. Podle predikcí si během letošního roku investoři naberou 10 až 12 tisíc nových hypotečních úvěrů na výstavbu.

„Na zásadní rozhýbání výstavby si však musíme počkat do začátku roku 2025. Hranice hypotečních úrokových sazeb by se mohla pohybovat pod 3,5 %. Poté bychom se vrátili k průměrnému objemu hypoték na výstavbu z let 2011–2020, kdy jich bylo běžně sjednáno 1 500 měsíčně, ročně se náběr pohyboval v průměru okolo 18 tisíc,“ uzavírá situaci Kamil Jeřábek.

Graf názorně ukazuje vývoj počtu nově nabíraných hypoték na výstavbu v souvislosti s vývojem úrokových sazeb - období 01/2011 - 11/23.


Vývoj podle dat Wienerbergeru:
2011 - 2022: Ø 18 000 tisíc nových hypoték na výstavbu/rok
2023: ~ 7 tisíc hypoték na výstavbu/rok
2024 predikce: 10 - 12 tisíc nových hypoték na výstavbu/rok

Společnost také počítá s opětovným spuštěním výroby po zimní odstávce ve všech svých závodech postupně od poloviny února do konce března.