Cime 2 kvartál 2024

Stavebnictví nemá dělníky, zdražování může vést poklesu zájmu o nemovitosti

Praha 7. ledna (ČTK) - Problémem českého stavebnictví zůstává nedostatek pracovních sil. Zdražující vstupy navíc prodražují budování staveb, což může vést k poklesu zájmu o koupi nemovitostí. Vyplývá to z vyjádření analytiků, které dnes ČTK oslovila. Podle dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) stavební výroba v Česku loni v listopadu zpomalila meziroční růst na dvě procenta z říjnových 3,7 procenta.

Podle hlavního ekonoma BHS Štěpána Křečka je nutné ve stavebnictví zaměstnávat zahraniční dělníky. "Do budoucna je vhodné podpořit vydávání pracovních víz pro lidi z kulturně příbuzných zemí, která by se prodlužovala pouze v případě spokojenosti zaměstnavatelů," řekl Křeček.

Hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek upozornil, že se do výsledků oboru promítá současná rozporuplná situace odvětví. "Na jednu stranu silně roste poptávka po stavebních pracích. Na druhou stranu tempo růstu stavební produkce stavu zvyšující se poptávky neodpovídá," uvedl.

"Otázkou je, zda jsou větším problémem administrativní průtahy při přidělování zakázek, nebo jejich dokončování kvůli nedostatku materiálů a zaměstnanců. Přinejmenším k druhému typu problémů existuje v číslech dostatek evidence," doplnil Sobíšek.

Podle Křečka právě drahé stavební materiály, vysoká cena práce a růst cen pozemků prodražují budování staveb. "Vzniká tak tlak na růst cen nových nemovitostí. To v kombinaci se zdražováním hypotečních úvěrů může vést ke snížení zájmu lidí o koupě nových nemovitostí," uvedl Křeček.

Výsledky průzkumu EMA data pro společnost Lusq zaměřující se na on-line nákup investičních bytů ale naznačují, že investici do nemovitostí nyní zvažuje až 66 procent Čechů, 12 procent pak nemovitost považuje za nejlepší volbu pro zhodnocení svých financí. "Realitní trh zažívá neskutečný boom a Češi skupují doslova cokoli - domy, byty, chalupy, pozemky," okomentoval výsledky průzkumu výkonný ředitel společnosti Lusq Miloslav Lafek. Průzkum byl proveden na vzorku 1044 respondentů napříč regiony a společenskými třídami.