husqvarna

Stavebnictví loni po 3 letech růstu kleslo meziročně o 7,7 pct

Praha 8. února (ČTK) - Stavební výroba v Česku v loňském roce, který poznamenala epidemie koronaviru, po třech letech růstu meziročně klesla o 7,7 procenta. Meziročně kleslo pozemní i inženýrské stavitelství. Informoval o tom dnes na webu Český statistický úřad (ČSÚ). V samotném prosinci stavebnictví zrychlilo meziroční propad na 12,4 procenta z listopadových 8,4 procenta. Pozemní stavitelství v prosinci zaznamenalo i největší meziroční pokles za celý rok, o 16,5 procenta. Naopak v inženýrském zůstala produkce meziročně stejná. Meziměsíčně byla stavební výroba po vyloučení sezonních vlivů nižší o dvě procenta.

Podle ředitele odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radka Matějky se loni omezení ve stavebnictví projevila hlavně u pozemních staveb, kdy během roku docházelo k omezování provozu firem kvůli nedostatku pracovní síly, váznoucí poptávky či administrativní nepřipravenosti staveb. "S problémy se potýkala zejména nová výstavba. Práce na rekonstrukcích a modernizacích tolik zasaženy nebyly," doplnil Matějka.

Pozemního stavitelství, kam spadá výstavba bytů, kanceláří nebo skladů, se loni meziročně propadlo o 10,1 procenta. Inženýrské stavitelství, tedy zejména dopravní výstavba, kleslo o procento.

Stavební úřady loni vydaly 85.987 stavebních povolení, meziročně o 0,3 procenta méně. Orientační hodnota staveb dosáhla 389,7 miliardy korun a proti roku 2019 tak byla o 5,9 procenta nižší. Loni začala výstavba 35.253 bytů, což bylo meziročně o 8,9 procenta méně. O 5,4 procenta se snížil také počet dokončených bytů, kterých loni bylo 34.433.

V prosinci se stavebnictví podle statistiků zřetelně rozdělilo na dva odlišné segmenty. "Pozemní stavitelství zaznamenalo největší pokles za celý rok a kromě útlumu způsobeného epidemickou situací mu neprospěla ani vyšší základna. Naopak inženýrské stavitelství po šesti měsících poklesů zaznamenalo kladnou nulu, což je s ohledem na okolnosti dobrý výsledek," uvedla vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ Petra Cuřínová.

Stavební úřady v prosinci vydaly 7311 stavebních povolení, meziročně o 0,7 procenta více. Orientační hodnota staveb klesla o 2,8 procenta na 33,7 miliardy Kč. Počet zahájených bytů se v prosinci meziročně snížil o 23 procent na 2728 bytů, zatímco počet těch dokončených vzrostl o 5,4 procenta na 4475.