Stavebnictví letos poroste asi o 2,2 pct, příští rok o 1,1 pct.
Praha 24. listopadu (ČTK) - Stavebnictví bude letos i v příštím roce zřejmě posilovat. Tento rok poroste stavební trh asi o 2,2 procenta a v roce 2022 o 1,1 procenta. V tiskové zprávě to dnes sdělila analytická společnost CEEC Research. Také u tržeb očekávají stavební firmy letos nárůst o 2,2 procenta a příští rok až o 2,5 procenta. Kapacity stavebních společností jsou podle CEEC v průměru vytíženy na 96 procent. V současnosti mají stavební firmy nasmlouvané zakázky v průměru na devět měsíců dopředu, což je pro většinu podniků ve srovnání se stejným obdobím loňského roku stejná, nebo delší doba.
V inženýrském stavitelství, tedy stavbách cest nebo telekomunikačních a energetických sítí, analýza předpokládá letos růst trhu o rovná dvě procenta a příští rok o 1,4 procenta. Firmy z pozemního stavitelství, což je stavba bytových i nebytových budov, očekávají posílení trhu v tomto roce o 2,3 procenta a v následujícím o 0,9 procenta.
V tržbách očekávají podniky z inženýrského stavitelství výraznější nárůst než firmy v pozemních stavbách. V inženýrském stavitelství činí předpokládaný růst tržeb letos až 3,4 procenta a v roce 2022 až 4,2 procenta. Ředitelé společností zabývajících se převážně pozemní výstavbou očekávají růst tržeb v letošním roce o 1,7 procenta a v roce 2022 o 1,8 procenta.
Stavební produkce v Česku podle posledních údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) letos v září meziročně vzrostla o 2,2 procenta. Stavebnictví se ale v poslední době potýká s rostoucími cenami energií a materiálů. Podle předsedy představenstva developerské firmy Central Group Dušana Kunovského budou rostoucí ceny ovlivňovat situaci ve stavebnictví ještě minimálně v první polovině příštího roku. "Další komplikace pak může přinést zvyšování úrokových sazeb, což prodraží financování projektů. Někteří menší stavitelé se vlivem těchto faktorů mohou dostat do problémů, a své projekty tak budou nuceni odložit nebo dokonce prodat," sdělil.
"Po stavebních materiálech začínají prudce zdražovat i energie, což neodvratně dopadne i na koncové zákazníky," uvedl generální ředitel stavební společnosti Hochtief CZ Tomáš Koranda. Situaci ale podle něj český stavební trh zvládne, pokud se podaří zkrátit přípravu staveb a povolovací procesy a zároveň uvolnit trh práce pro zahraniční dělníky.
Předseda představenstva stavební společnosti Strabag Ondřej Novák předpokládá, že v příštím roce pocítí obor stavebnictví skutečně citelně dopady pandemie nemoci covid-19. "Důvodem jsou dva negativní vlivy, které se ve stavebnictví protnou - je to zdražování vstupů na straně jedné a snaha o úspory v rozpočtech soukromých i veřejných investorů na straně druhé," uvedl. Podle něj byl růst ve stavebnictví zatím umožněn tím, že se nezastavily veřejné investice. "Můj odhad je, že nyní stavebnictví čeká pokles. A jak velký bude, to bude záviset na tom, jak moc se úsporná opatření na straně veřejných investorů dotknou právě plánovaných stavebních projektů," doplnil.