Komatsu potřebuju bagr

Stavebnictví hradeckého kraje v pololetí vzrostlo o podprůměrná čtyři procenta

Hradec Králové 30. října (ČTK) - Výkony největších stavebních firem v Královéhradeckém kraji v prvním pololetí meziročně vzrostly o 3,9 procenta na 1,17 miliardy korun. Ve srovnání s ostatními regiony to byl růst podprůměrný. Celá ČR vykázala zvýšení stavební výroby o 20 procent a nižší růst než Královéhradecký kraj měl pouze LIberecký kraj. Údaje se týkají firem s více než 50 zaměstnanci. Vyplývá to z předběžných dat Českého statistického úřadu.

Přes mírný růst výkonů stavební firmy v Královéhradeckém kraji propouštěly. V prvním pololetí snížily počet pracovníků o šest procent na 1377 lidí. Produktivita práce stavebních firem tak při čtyřprocentním růstu výkonů vzrostla o deset procent.

Průměrná hrubá mzda zaměstnanců ve stavebnictví kraje v prvním pololetí meziročně vzrostla o 2,6 procenta na 30.407 korun. Za celostátním průměrem mzdy nadále značně zaostávaly, mezi kraji šlo po Karlovarském kraji o druhou nejnižší průměrnou mzdu. V celé republice mzdy ve stavebnictví meziročně vzrostly o 7,3 procenta na 42.748 korun.

V krajském porovnání byla hodnota stavební výroby v Královéhradeckém kraji na podprůměrném 13. místě. Nižší výkon měly jen stavební firmy v Karlovarském kraji. Důvodem nízké stavební výroby v Královéhradeckém kraji je to, že v něm nesídlí žádná stavební společnost, která by s vlastními lidmi stavěla dálnice či jiné velké stavby.