Komatsu potřebu bagr

Stavebnictví hradeckého kraje v 1. čtvrtletí kleslo o 11 procent

Hradec Králové 20. srpna (ČTK) - Výkony největších stavebních firem v Královéhradeckém kraji v prvním čtvrtletí meziročně klesly o 11 procent na 422 milionů korun. Stavebnictví v kraji tak na začátku roku nenavázalo na loňský osmiprocentní růst. Údaje se týkají firem s více než 50 zaměstnanci. V celé ČR stavební výroba v prvním čtvrtletí klesla o dvě procenta. Vyplývá to z předběžných dat Českého statistického úřadu.

Pokles výkonů stavebních firem provázelo snižování počtu zaměstnanců, když statistiky sledované firmy v prvním čtvrtletí snížily počet zaměstnanců o 5,7 procenta na 1312 lidí. Produktivita stavebních firem tak plně nekopírovala více než desetinový pokles výkonů a snížila se jen o necelých šest procent.

V krajském porovnání byla hodnota stavební výroby v hradeckém kraji na předposledním 13. místě. Nižší výkon měly jen stavební firmy v Karlovarském kraji. Důvodem nízké výkonnosti stavebnictví v hradeckém kraji je to, že v kraji nesídlí žádná velká společnost, která by s vlastními lidmi stavěla dálnice či jiné velké stavby s hodnotami v miliardách korun.

Průměrná hrubá mzda zaměstnanců ve stavebnictví kraje v prvním čtvrtletí meziročně vzrostla o 1,1 procenta na 29.615 korun. Za celostátním průměrem mzdy nadále značně zaostávaly, mezi kraji šlo o nejnižší průměrnou mzdu. V celé republice mzdy ve stavebnictví v prvním čtvrtletí meziročně vzrostly o 2,9 procenta na 37.673 korun.