husqvarna

Stavebníci v mrazu některé práce omezují, pracují v interiérech a pod zemí

Praha 16. prosince (ČTK) - Stavebníci v zimních měsících dopředu počítají s mrazivým počasím či silným sněžením už v harmonogramech a práce přizpůsobují daným podmínkám. Stavbu většinou nezastavují, ale některé činnosti z technologických a ekonomických důvodů i ochrany pracovníků raději omezují. Vyplývá to z informací stavebních firem oslovených ČTK.

U staveb budov se firmy aktuálně převážně soustředí na interiéry. "A na inženýrských stavbách probíhají zemní práce," řekl mluvčí společnosti Skanska Ondřej Šuch. Uvedl, že s chladným počasím se počítá dopředu a přizpůsobuje se tomu využívání technologických postupů. Mluvčí Strabagu Edita Novotná upozornila, že hraniční teplotou pro pozemní stavby je pět stupňů nad nulou. Při nižších teplotách již nelze provádět technologicky náchylné konstrukce, řekla.

I menší firmy stavějící rodinné domy proto plánují stavby tak, aby udělaly do podzimu hrubou stavbu a přes zimu pracovaly na vnitřních prostorech. Pokud venku nepanují extrémní mrazy, dají se dělat zemní práce. "To je ideální čas, neboť se hlína tolik nesesouvá a neboří se do ní těžká technika," uvedl již dříve na blogu Roman Weiser, ředitel developmentu a staveb Bidli.

Zimní měsíce znamenají ve stavebnictví obecně útlum. "Mráz je pro stavební práce komplikací," řekla Novotná. Dodala, že práce na dopravních stavbách jsou plánovaně přerušeny, jelikož u mnoha technologií je hraniční normovou teplotou jako v pozemním stavitelství plus pět stupňů Celsia. Nelze podle ní provádět určité betonáže nebo pokládat asfaltové vozovky.

Některé činnosti je podle Novotné v zimně možné dělat na mostních nebo železničních stavbách. Práce se přeruší kvůli mrazu případně s ohledem na technologické důvody a skutečnost, že je nutno provést zimní opatření jako třeba vytápění stanů, které zvyšuje finanční náklady. Dalším důvodem k přerušení jsou podle firem pracovní podmínky, kdy je třeba zajistit bezpečnost. "Kvůli bezpečnosti se například omezují práce ve výškách," doplnil Šuch.

Stavět by se v zimě mělo dát v podzemí. Vadit by neměl ani mráz až minus 16 stupňů, který by se podle meteorologů mohl vyskytnout v neděli ráno. "Za předpokladu důsledné přípravy všech rozvodů a zařízení pro provoz v podmínkách pod bodem mrazů (izolace rozvodů, topné kabely, aditiva…), probíhají práce v podzemí i během zimy. Nezbytnou podmínkou je u podzemních staveb samozřejmě také zachování kontinuálních dodávek potřebných materiálů," řekla Novotná.