Komatsu potřebu bagr

Stavební výroba v únoru zrychlila meziroční růst na 18,9 pct z lednových 6,4 pct

Praha 6. dubna (ČTK) - Stavební výroba v Česku v únoru zrychlila meziroční růst na 18,9 procenta z lednových 6,4 procenta. Dvouciferným tempem rostla stavební produkce naposledy v březnu 2019. Pozemní stavitelství, což je stavba bytových i nebytových budov, se v únoru meziročně zvýšilo o 16,1 procenta a inženýrské stavitelství, tedy stavby cest nebo telekomunikačních a energetických sítí, o 30 procent. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Meziměsíčně byla stavební výroba v únoru reálně vyšší o 4,8 procenta.

"K výbornému výsledku kromě jiného přispěla nízká srovnávací základna a příznivé počasí. Rychleji rostla produkce na inženýrských stavbách a tahounem byly větší firmy," uvedl ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky Radek Matějka.

Stavební úřady vydaly v únoru meziročně o 12,4 procenta víc stavebních povolení, bylo jich 6903. Orientační hodnota těchto staveb dosáhla 39,8 miliardy korun, oproti loňskému únoru vzrostla zhruba o pětinu.

Počet zahájených bytů meziročně vzrostl o 26,1 procenta na 3691 bytů, počet dokončených bytů klesl o 13,1 procenta na 2265 bytů. "Zatímco rodinné domy byly na loňské úrovni a pokles z předchozích měsíců se zastavil, v bytových domech se bytů dokončilo velmi málo a jejich počet meziročně klesl o téměř třetinu," podotkla vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby Petra Cuřínová.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců ve stavebnictví se v únoru meziročně zvýšil o 1,6 procenta, jejich průměrná hrubá měsíční nominální mzda meziročně vzrostla o 7,8 procenta.