Cime 2 kvartál 2024

Stavební výroba v ČR v květnu meziročně znovu klesla, oproti dubnu vzrostla

Praha (ČTK) - Stavební výroba v Česku v květnu meziročně klesla o 2,7 procenta. Nižší byla produkce v pozemním stavitelství, což jsou stavby bytových i nebytových budov, i v inženýrském stavitelství, kam spadá budování cest nebo telekomunikačních a energetických sítí. Ve srovnání s dubnem tuzemská stavební výroba o jedno procento vzrostla. Výsledky dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Naposledy české stavebnictví v meziročním srovnání stouplo v lednu, následující čtyři měsíce klesá. V květnu nicméně meziroční pokles zpomalil na 2,7 procenta z dubnových 6,4 procenta.

"V květnu stavební produkce ve srovnání s dubnem rostla o 1,0 procento. Meziročně zmírnila svůj pokles a byla nižší o 2,7 procenta. K tomuto poklesu přispěly inženýrské i pozemní stavby," uvedla vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ Petra Cuřínová.

Produkce v pozemním stavitelství se meziročně snížila o 1,5 procenta, v inženýrském stavitelství klesla o 5,8 procenta.

Stavební úřady vydaly v květnu 7088 stavebních povolení, což bylo meziročně o 11,4 procenta méně. Orientační hodnota povolených staveb dosáhla 57,8 miliardy korun a ve srovnání s loňským květnem vzrostla o 16,1 procenta.

V květnu se začalo stavět 3451 bytů, což je meziročně o třetinu méně. "Tento pokles je do značné míry ovlivněn vysokou srovnávací základnou. Loni v květnu byl zahájen rekordní počet bytů," vysvětlil ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka. Počet dokončených bytů meziročně vzrostl o 3,1 procenta, bylo jich 2966.

Stavební firmy podle statistiků i nadále trápí nedostatek pracovníků. Průměrný počet zaměstnanců ve stavebnictví se meziročně snížil o 0,7 procenta. Průměrná hrubá měsíční nominální mzda těchto zaměstnanců v květnu meziročně vzrostla o 11,3 procenta.