husqvarna

Stavební výroba v ČR po více než roce růstu v červenci klesla o 2,7 pct

Praha 6. září (ČTK) - Stavební výroba v Česku po více než roce růstu letos v červenci meziročně reálně klesla o 2,7 procenta. V červnu rostla podle revidovaných údajů o 1,5 procenta. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). V červenci oslabilo pozemní i inženýrské stavitelství.

Produkce ve stavebnictví až do července 14 měsíců v řadě rostla. Letos od března už ale výroba postupně zpomalovala. Ještě v únoru meziroční růst dosahoval téměř 17 procent, kdežto v březnu už jen méně než devět procent.

V pozemním stavitelství, tedy stavbách budov, se v červenci produkce snížila oproti loňsku o 2,1 procenta. V inženýrském stavitelství, kam spadá budování cest nebo telekomunikačních a energetických sítí, se výroba propadla ještě výrazněji, a to o rovná čtyři procenta. "Také meziměsíčně jsme zaznamenali pokles v obou segmentech," sdělila vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ Petra Cuřínová. Celkově se stavební produkce v červenci reálně meziměsíčně snížila o 2,9 procenta.

Červenec přinesl meziroční pokles v počtu vydaných stavebních povolení i v množství zahajovaných a dokončených stavbách bytů. Stavební úřady vydaly v červenci 6936 povolení, což bylo oproti loňsku o 9,2 procenta méně. Také orientační hodnota povolených staveb se ve srovnání s červencem 2021 snížila, a to o 61 procent na 34,6 miliardy korun.

Výrazný meziroční pokles hodnoty staveb je podle statistiků dán hlavně tím, že loni v červenci byla vydána stavební povolení na rozsáhlé inženýrské stavby, hlavně metro D v Praze. "Po odečtení miliardových staveb se jedná o desetinový pokles," doplnila Drahomíra Dušková z oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ.

Počet zahájených staveb bytů v červenci meziročně klesl o 28,6 procenta na 2726 bytů. Počet dokončených bytů se rovněž oproti loňsku snížil. Poklesl o šest procent na 2755 bytů.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců ve stavebnictví naopak meziročně v červenci vzrostl, ale pouze velmi mírně, o 0,1 procenta. Průměrná hrubá měsíční mzda zaměstnanců ve stavebnictví meziročně stoupla o 7,6 procenta.