Komatsu potřebu bagr

Stavební výroba v březnu zpomalila meziroční propad na 3,1 procenta

Praha 7. května (ČTK) - Stavební produkce v ČR v březnu reálně zpomalila meziroční propad na 3,1 procenta. V únoru se snížila o 11 procent, což byl nejvýraznější meziroční pokles od července 2016. Meziměsíčně byla vyšší o 3,1 procenta. Za březnovým snížením stejně jako v předchozích měsících stály pozemní stavby, kam spadá výstavba bytů, kanceláří nebo skladů. Inženýrské stavitelství, tedy zejména dopravní stavby, naopak vzrostlo. Meziročně se začalo stavět méně bytů, ale výrazně víc než loni jich bylo dokončeno. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Pokles stavební výroby statistici zaznamenali nejen první tři měsíce letošního roku, ale po většinu loňského roku - produkce stavebnictví rostla v roce 2020 pouze v lednu až březnu. Právě loni v březnu vypukla v Česku epidemie nemoci covid-19, kvůli níž byl od té doby omezen pohyb lidí, obchod či služby.

Produkce v pozemním stavitelství se ve srovnání se stejným měsícem minulého roku po očištění o pracovní dny v březnu snížila o 5,7 procenta, inženýrské stavitelství meziročně vzrostlo o 6,5 procenta.

"Firmy po mrazivém únoru zahájily v březnu stavební sezonu a produkce zaznamenala slušný výsledek. Základna z minulého roku nebyla ještě epidemií výrazně poznamenána, na pozemních stavbách byl březen nejúspěšnějším měsícem roku 2020, a inženýrské stavitelství dokonce zaznamenalo dvouciferný růst," uvedla vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ Petra Cuřínová.

Stavební produkce za celé první čtvrtletí letošního roku byla reálně v porovnání se čtvrtým čtvrtletím roku 2020 vyšší o 2,1 procenta. Meziročně klesla o 6,1 procenta, uvedli statistici. Pozemní stavitelství se za tři měsíce tohoto roku ve srovnání se stejným obdobím minulého roku snížilo o 8,5 procenta, zatímco inženýrské stavitelství zaznamenalo meziroční růst o 3,2 procenta.

Stavební úřady letos v březnu vydaly 7437 stavebních povolení, meziročně o 19,5 procenta více. Orientační hodnota těchto staveb dosáhla 36,6 miliardy korun a ve srovnání se stejným obdobím roku 2020 vzrostla o 25,8 procenta.

Meziročně bylo zahájeno o 2,1 procenta bytů méně, konkrétně 2881. Naopak výrazně vzrostl počet dokončených bytů, a to o 51,9 procenta na 3450.

"Oblast stavebních povolení a bytové výstavby byla zčásti ovlivněna nízkou základnou z března 2020, kdy se z důvodu epidemie potýkala s omezenou činností některých stavebních úřadů i sníženým zájmem stavebníků," komentoval výsledky statistický úřad.

Letošní březen přinesl rovněž pokles průměrného evidenčního počtu zaměstnanců ve stavebnictví ve srovnání s loňskem o dvě procenta. Průměrná hrubá měsíční mzda těchto zaměstnanců ale meziročně vzrostla o 4,6 procenta.