Komatsu potřebuju Bagr

Stavební výroba se loni vrátila k růstu, meziročně byla vyšší o 1,4 procenta

Praha 7. února (ČTK) - Stavební výroba v Česku se loni vrátila k růstu, meziročně se zvýšila o 1,4 procenta po předchozím poklesu o 6,2 procenta. Stoupla produkce v pozemním i inženýrském stavitelství. V samotném prosinci stavebnictví zrychlilo meziroční růst na 8,1 procenta z listopadových dvou procent a z hlediska růstu výroby to byl loňský nejúspěšnější měsíc ve stavebnictví. Meziměsíčně byla výroba vyšší o 1,8 procenta. Vyplynulo to z dnes zveřejněných informací Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Podle ředitele odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radka Matějky se české stavebnictví během roku potýkalo s mimořádným růstem cen a nedostatkem stavebních kapacit, přesto pozemní i inženýrské stavebnictví celkově stouplo. Pozemní stavitelství, kam spadá výstavba bytů, kanceláří nebo skladů, se loni meziročně zvýšilo o 1,5 procenta. Inženýrské stavitelství, tedy zejména dopravní výstavba, rostlo o procento.

Počet stavebních povolení, které loni úřady vydaly, meziročně stoupl o 5,8 procenta na 90.960. Orientační hodnota povolených staveb dosáhla 521,9 miliardy korun, což bylo proti roku 2020 o třetinu více. Loni začala výstavba 45.244 bytů a meziročně jich bylo o 28,3 procenta více. Dokončených bytů loni přibylo o 0,7 procenta na 34.641.

Také v prosinci rostla produkce v pozemním i inženýrském stavebnictví, pozemním stavbám se ale dařilo více. "Nutno dodat, že základna z předchozího roku byla velmi nízká. Po třech měsících poklesů meziročně rostlo také inženýrské stavitelství a oba segmenty stouply i meziměsíčně, což jsou pozitivní zprávy," doplnila vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby Petra Cuřínová.

Pozemní stavby zaznamenaly v posledním měsíci roku meziroční nárůst o 10,5 procenta, výstavba inženýrských staveb stoupla o 2,2 procenta.

Stavebních povolení bylo v prosinci vydáno 7919, meziročně o 8,3 procenta více. Orientační hodnota těchto staveb meziročně stoupla o více než polovinu na 51,4 miliardy korun. Počet zahájených bytů v prosinci se zvýšil proti prosinci 2020 o 120,8 procenta na 6024, zatímco počet dokončených klesl o 18,7 procenta na 3647.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců ve stavebnictví se loni v prosinci meziročně snížil o 1,5 procenta, jejich průměrná hrubá měsíční mzda oproti prosinci 2020 meziročně vzrostla o 4,4 procenta. Za celý loňský rok zaměstnanců ve stavebnictví meziročně v průměru ubylo o 1,1 procenta a jejich hrubý výdělek meziročně stoupl o 5,1 procenta.