husqvarna

Stavební úřady v Libereckém kraji vydaly loni 3995 povolení, o 15 pct víc

Liberec 23. února (ČTK) - Investiční výstavba v Libereckém kraji po útlumu v roce 2020 spojeném s koronavirovou pandemií znovu ožívá. Stavební úřady v kraji loni vydaly 3995 stavebních povolení což je o bezmála 15 procent víc než o rok dřív. V rámci Česka jde o nejvyšší meziroční nárůst. Podle údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ), jde o nejvyšší počet stavebních povolení, která v posledních deseti letech úřady v kraji vydaly. Víc jich vydávaly naposledy v letech 2008 až 2011, kdy počet povolení každoročně přesahoval 4000.

Vzhledem k růstu cen stavebních materiálů a prací vzrostla ještě výrazněji i odhadovaná cena povolených staveb. Orientační hodnota vydaných stavebních povolení v kraji loni dosáhla 15,374 miliardy korun, to je o téměř 47 procent víc než o rok dříve. V Praze ale vzrostla hodnota povolených staveb podle statistik více než 2,5krát. V uplynulých 15 letech orientační hodnota povolených staveb v Libereckém kraji přesáhla loňskou jen jednou - v roce 2011, kdy úřady povolily 4130 staveb s orientační hodnotou 15,421 miliardy korun.

K největším připravovaným projektům v Libereckém kraji patří výstavba nového Pavilonu urgentní medicíny v areálu Krajské nemocnice v Liberci. Jen samotná stavba přijde podle odhadu projektantů na 2,2 miliardy korun bez DPH. Nemocnice teď hledá dodavatele stavby, lhůta pro podání nabídek končí 24. března. Stavbu, která včetně vybavení a parkovacího domu přijde na 3,4 miliardy korun financuje z velké části Liberecký kraj, který si 1,3 miliardy půjčí a dalších 800 milionů dá z vlastního rozpočtu.

Projekty za stamiliony ale připravilo v Libereckém kraji i Ředitelství silnic a dálnic ČR. Aktuálně hledá dodavatele pro rozšíření silnice I/9 od Svoru na Nový Bor z dvou na čtyři pruhy. Náklady stavby projektanti odhadli na bezmála 635 milionů korun bez DPH, lhůta pro podání nabídek končí ve středu. Více než 311 milionů korun bude stát rekonstrukce dvou mostů na průtahu Libercem, která začne už v polovině března, ŘSD připravuje rekonstrukci ještě třetího mostu a také tunelu na průtahu.

Miliardové investice ale představuje také výstavba bytů. Třetinu z vydaných stavebních povolení a ohlášení představují bytové projekty v hodnotě 6,85 miliardy korun. Masivně se do výstavby nových bytů investuje zejména v krajském městě. K největším projektům patří Nový Perštýn, který vyrůstá na místě nedostavěného obchodního centra v Liberci, nabídnout chce zhruba 400 bytů. Další projekty investoři připravují na místě bývalé Textilany nebo u výpadovky z Liberce na Jablonec nad Nisou v Kunraticích.