Cime 2 kvartál 2024

Stavební produkce v září meziročně vzrostla o 2,2 procenta, rostla i meziměsíčně

Praha 8. listopadu (ČTK) - Stavební produkce v Česku v září meziročně vzrostla o 2,2 procenta, meziměsíčně byla vyšší o 0,4 procenta. Vyplývá to z dnešního oznámení Českého statistického úřadu (ČSÚ). Výroba v pozemním stavitelství se ve srovnání se stejným měsícem minulého roku zvýšila o 4,9 procenta, produkce inženýrského stavitelství naopak meziročně klesla o 3,6 procenta, uvedli statistici.

"Stavební produkce v září meziročně mírně vzrostla, meziměsíčně spíše stagnovala. Vzhledem k poměrně nízké základně to není uspokojivý výsledek. Inženýrské stavitelství, které vychází ze segmentu velkých firem, zaznamenalo pokles a po téměř dvou letech vykázalo horší výsledek než pozemní stavitelství," řekl dnes Radek Matějka, ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ.

Stavební výrobu zasáhl po začátku epidemie nemoci covid-19 v březnu 2020 propad. Od loňského dubna vytrvale oslabovala a až letos v květnu opět meziročně posílila. ČSÚ dnes dále uvedl, že tuzemské stavební úřady v letos v září vydaly 7509 stavebních povolení, meziročně o procento více. Orientační hodnota těchto staveb dosáhla 34 miliard korun a ve srovnání se stejným obdobím roku 2020 vzrostla o 28,8 procenta, sdělili statistici.

Počet zahájených bytů v září 2021 meziročně vzrostl o 57,3 procenta na 4045 bytů. V rodinných domech došlo k růstu počtu bytů o 16,9 procenta. V bytových domech byl zaznamenán růst počtu zahájených bytů o 260,3 procenta. Zářijový počet dokončených bytů proti tomu meziročně klesl o 10,2 procent na 2121 bytů. V rodinných domech došlo k poklesu o 24,5 procenta, v bytových domech počet dokončených bytů naopak vzrostl o 47,9 procenta, uvedl ČSÚ.

"Oblast stavebních povolení a bytové výstavby využila nízkou základnu z loňského září. Rostl počet i hodnota stavebních povolení a také počty zahájených bytů. Pouze dokončování rodinných domů se zdá být v problémech, když pátý měsíc v řadě klesá. Důvodem by mohl být nedostatek stavebních kapacit a růst cen stavebních materiálů," řekla dnes vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ Petra Cuřínová.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců ve stavebnictví se v září meziročně snížil o 1,2 procenta. Průměrná hrubá měsíční nominální mzda těchto zaměstnanců proti loňskému září naopak vzrostla o 6,5 procenta.