Komatsu potřebu bagr

Stavební produkce v ČR v listopadu meziročně i meziměsíčně mírně klesla

Praha 6. ledna (ČTK) - Stavební výroba v Česku v listopadu meziročně klesla o 0,8 procenta, přičemž v říjnu rostla o procento. Oba segmenty, pozemní a inženýrské stavitelství, vykázaly takřka stejný vývoj. Pozemní stavitelství, což je stavba bytových i nebytových budov, kleslo proti listopadu 2021 o 0,8 procenta a produkce inženýrského stavitelství, tedy budování cest nebo telekomunikačních a energetických sítí, byla nižší o 0,9 procenta. Meziměsíčně se stavební produkce snížila o 0,3 procenta. Dnes o tom informoval Český statistický úřad (ČSÚ).

Produkce ve stavebnictví až do loňského července 14 měsíců v řadě rostla, od března ale výroba postupně zpomalovala. Ještě v únoru meziroční růst dosahoval téměř 17 procent, v březnu činil méně než devět procent a v červnu 1,5 procenta. V červenci pak výroba meziročně klesla, v srpnu nepatrně vzrostla, v září se vrátila k poklesu a v říjnu byla o procento vyšší.

Stavební úřady v listopadu vydaly 6975 stavebních povolení, což je meziročně o 6,2 procenta méně. "Orientační hodnota povolených staveb dosáhla 40,5 miliardy korun a meziročně klesla o více než pětinu, což bylo zčásti ovlivněno povolením vyššího počtu velkých staveb v listopadu 2021," uvedl ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka, .

Počet bytů, jejichž stavba byla v listopadu zahájena, meziročně vzrostl o 3,9 na 3377 bytů, dokončených bytů bylo 4423, meziročně o 33,4 procenta víc.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců ve stavebnictví se meziročně zvýšil o 0,3 procenta, jejich průměrná hrubá měsíční mzda meziročně vzrostla o 10,7 procenta.