husqvarna

Stavební povolení pro obchvat Frýdku-Místku není pravomocné, rozhodl NSS

Brno 23. února (ČTK) - Stavební povolení pro obchvat Frýdku-Místku z roku 2017 není pravomocné, rozhodl dnes Nejvyšší správní soud (NSS). Ten v rozsudku uvedl, že zamítnutí rozkladu proti stavebnímu povolení ministerstvem dopravy se ruší, stejně jako pozdější zamítavý rozsudek Krajského soudu v Ostravě. Ministerstvo se musí rozkladem zabývat znovu. Spolek Děti Země tak uspěl se svojí kasační stížností, vyplývá z rozsudku, který má ČTK k dispozici.

Jaký bude praktický dopad na již rozestavěný obchvat, není zatím zřejmé. První část by přitom měla být zprovozněná už letos na jaře, druhá v létě. Mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Nina Ledvinová ČTK řekla, že rozsudek zatím nemá organizace k dispozici a vyjádří se po jeho prostudování. Ve stejném duchu odpověděl ČTK i mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka.

Děti Země úspěšně namítaly, že rozhodnutí Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje z roku 2006 je nezákonné, protože závazně nestanoví konkrétní délku zkušebního provozu pro měření hluku a že musí nastat nejpozději do tří let od zahájení provozu obchvatu. Děti Země nepožadovaly více, než aby byla tato podmínka do závazného stanoviska doplněna. Ministerstvo zdravotnictví však bez doplnění stanovisko hygieniků schválilo. Nezákonné je stanovisko proto, že ministerstvo svůj zamítavý postoj k doplnění řádně neodůvodnilo.

Obchvat Frýdku-Místku je 8,5 kilometru dlouhá dálniční stavba, která odvádí přes jižní část města tranzitní dopravu z dálnice D48. Náklady na stavbu jsou zhruba čtyři miliardy korun. První etapa se začala stavět již v roce 2018.