Komatsu potřebu bagr

Stavební odbor ve Žďáru n. S. omezí dobu pro veřejnost, chybí mu úředníci

Žďár nad Sázavou (ČTK) - Stavební odbor ve Žďáru nad Sázavou omezí od srpna provozní dobu pro veřejnost na tři dny v týdnu místo dosavadních pěti dnů. Odbor je dlouhodobě přetížený. Kvůli odchodům a dlouhodobé pracovní neschopnosti mu chybí třetina úředníků a zatím se za ně nepodařilo sehnat náhradu. Uvedla to tajemnice úřadu Martina Hostomská v dnešní tiskové zprávě. Omezení provozní doby bude platit do odvolání.

"Otevřeno bude jen od pondělí do středy v dosavadních hodinách, ve čtvrtek a v pátek zůstane pro veřejnost zavřeno. Úřad si od tohoto kroku slibuje, že úředníci získají víc času na vyřizování žádostí," uvedla Hostomská. S nedostatkem zaměstnanců a komplikovanou legislativou se podle ní radnice potýkají stavební odbory i na jiných úřadech v ČR.

Žďárský stavební odbor by měl mít včetně vedoucí a jedné administrativní síly deset zaměstnanců, teď jich tam je sedm, doplnila mluvčí města Blanka Sobolová.

Správní řízení, podání a žádosti za chybějící kolegy si ke své práci přibírají zbylí úředníci. Agendy přitom přibývá, v prvním pololetí letoška přijal odbor téměř o 200 podání víc než loni za stejné období. Kvůli personální nouzi roste i počet nevyřízených podání, zatímco letos v lednu jich úřad evidoval pět, v červnu už přes 250.

Jedním z důvodů, proč se na stavební odbor nedaří sehnat posily, jsou podle tiskové zprávy úřadu vysoké kvalifikační požadavky na odborné vzdělání a praxi požadované zákonem, zaučení zaměstnance trvá až 1,5 roku. "Nový člověk se musí kromě orientace v procesu správního řízení utkat s velkým rozsahem správních úkonů a seznámit se s víc než padesátkou zákonných předpisů," uvedla Libuše Pitková, vedoucí odboru stavebního a územního plánování.

V tiskové zprávě žďárská radnice uvedla, že v sousedním Novém Městě na Moravě hledali úředníky na stavební odbor téměř rok, na krajský úřad dva roky. Radnice uvedla, že běžná provozní doba žďárského úřadu patří ve srovnání s jinými městy Vysočiny mezi nadstandardní.