Stavební investice v Královéhradeckém kraji v 1. čtvrtletí vzrostly dvojnásobně

Hradec Králové 12. června (ČTK) - Hodnota stavebních investic v Královéhradeckém kraji, které povolily úřady, v prvním čtvrtletí vzrostla téměř dvojnásobně na 8,7 miliardy korun z loňských 4,5 miliardy korun. Investoři tak navázali na rok 2021, kdy hodnota povolených staveb v kraji za celý rok meziročně vzrostla o 26 procent na 18,9 miliardy korun. Vyplývá to z údajů hradecké pobočky Českého statistického úřadu. Výrazný růst investic letos plánují města, kraj chce znásobit investice do silnic.

Na hodnotě nově povolených staveb se v prvním čtvrtletí podílely hlavně nebytové stavby, jejichž hodnota vzrostla o 134 procent na 5,6 miliardy korun z loňských 2,4 miliardy. Hodnota povolených bytových budov dosáhla 1,6 miliardy korun. Zbytek hodnoty ve výši 1,4 miliardy korun připadl na inženýrské stavby.

Počet vydaných stavebních povolení v kraji do března vzrostl o 22 procent na 1105 povolených staveb. Při výrazně vyšším růstu celkové hodnoty staveb to znamenalo, že investoři začali pořizovat nákladnější stavby. Průměrná hodnota připadající na jednu povolenou stavbu dosáhla 7,9 milionu korun, zatímco loni v prvním čtvrtletí to bylo pět milionů korun.

Mezi hlavní investory v regionu patří Královéhradecký kraj a velká města. Pět okresních měst v kraji letos v souhrnu počítá se zdvojnásobením investic na 1,34 miliardy korun. Zásadní nárůst investic si naplánoval stotisícový Hradec Králové, který chce letos prostavět 699 milionů korun po 225 milionech korun plánovaných loni. Největší výdaj bude mít Hradec Králové do nového fotbalového stadionu.

Královéhradecký kraj chce letos zdvojnásobit investice do obnovy silnic druhých a třetích tříd a mostů až na rekordních 1,49 miliardy korun. Ředitelství silnic a dálnic ČR by letos v kraji mělo do staveb a oprav silnic prvních tříd vložit přibližně 1,23 miliardy. Hlavní část v objemu kolem 730 milionů korun by měla jít do staveb obchvatů.