husqvarna

Stavební investice v Královéhradeckém kraji do října vzrostly o 22 procent

Hradec Králové 29. listopadu (ČTK) - Výše úřady povolených stavebních investic v Královéhradeckém kraji za první tři čtvrtletí letošního roku meziročně vzrostla o 22 procent na 13,8 miliardy korun z loňských 11,2 miliardy korun. Investoři tak zatím překovávají růst roku 2020, kdy hodnota povolených staveb v kraji za celý rok meziročně vzrostla o 4,8 procenta na 15,1 miliardy korun. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.

V rámci ČR byl Královéhradecký kraj hodnotou povolených staveb na podprůměrném desátém místě. Nižší hodnotu do konce září vykázaly jen Karlovarský, Ústecký, Liberecký a Zlínský kraj.

Na hodnotě nově povolených staveb se v prvních devíti měsících roku se podílely hlavně nebytové budovy, jejichž hodnota vzrostla o 63 procent na 5,8 miliardy korun. Hodnota povolených bytových budov dosáhla 5,2 miliardy korun. Zbytek hodnoty ve výši 2,7 miliardy připadl na inženýrské stavby.

Počet vydaných stavebních povolení v kraji do konce září vzrostl o 4,5 procenta na 3288 povolených staveb. Při vyšším tempu růstu celkové hodnoty povolených staveb to znamená, že investoři začali pořizovat výrazně nákladnější stavby. Průměrná hodnota připadající na jednu povolenou stavbu dosáhla v prvních třech čtvrtletích 4,2 milionu korun, zatímco za celý loňský rok to bylo 3,7 milionu korun.

Mezi hlavní investory v regionu patří Královéhradecký kraj a velká města. Investice kraje by se letos mohly přiblížit dvěma miliardám korun. Největší část peněz na stavby kraj dává do oprav silnic. Pět okresních měst letos v souhrnu počítá s investicemi asi za 630 milionů korun. Jednou z největších letos zahájených veřejných investic je stavba fotbalového stadionu v Hradci Králové za 568 milionů korun bez DPH.