Mercedes

Stavební firmy dostanou kompenzace až půl miliardy korun za nouzový stav

Praha 28. června (ČTK) - Stavební firmy, které pracují na dopravních a jiných strategických projektech, dostanou od státu další kompenzace za problémy při letošním nouzovém stavu. Mělo by jít asi o půl miliardy korun. Novinářům to po dnešním jednání vlády řekl ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). Stát už poskytl stavebníkům dotace za loňský jarní nouzový stav, šlo zhruba o jednu miliardu korun.

"Je to podpora a současně poděkování všem stavebním firmám, které v době covidu dokázaly zabezpečit rekordní dodávky do zejména dopravní infrastruktury," uvedl dnes Havlíček. Firmám nouzový stav komplikoval zejména personální zajištění staveb, ubytování a stravování pracovníků. Problémy mohly vznikat také při spolupráci se subdodavateli, s nedostatkem materiálu a podobně.

Přesnou částku, kterou stát mezi stavební firmy rozdá, ještě ministerstvo dopravy neurčilo. Podle Havlíčkova odhadu však půjde asi o 500 milionů korun.

Kompenzace navážou na loňský program, kterým stát sanoval komplikace, které měly stavební firmy při loňském nouzovém stavu. Vláda už dříve avizovala, že právě stavebnictví a investice do dopravní a strategické infrastruktury by se mělo stát impulzem pro ekonomiku po koronavirové krizi.