husqvarna

Stavební a nábytkářské veletrhy přilákaly do Brna asi 15.000 lidí

Brno 23. dubna (ČTK) - Na brněnském výstavišti dnes skončily stavební a nábytkářské veletrhy, zúčastnilo se jich 252 firem ze šesti zemí. Návštěvnost za tři uplynulé dny odhadují organizátoři na 15.000 lidí, plyne z předběžné závěrečné zprávy. V roce 2020 se Stavebního veletrhu Brno, veletrhu Dřevo a stavby a veletrhu nábytku a interiérového designu Mobitex zúčastnilo asi 25.000 lidí během čtyř dní. Loni se kvůli pandemii veletrhy nekonaly, letos brněnské výstaviště pozvolna ožívá.

Hlavním tématem ročníku byly úspory energií a ekologické principy. Zlatou medaili Stavebního veletrhu Brno získal protipádový kotvící systém Alupercha/Alsipercha, který do soutěže přihlásila slovenská společnost Vertemax. Jeho výhodou je to, že poskytuje kotvící bod nad hlavou uživatele, který pracuje ve výškách, a zvyšuje tak bezpečnost práce. Cenu poroty obdržela česká firma Vesper Frames za modulární systém dřevostaveb.

Zájemci o nábytek, bytové doplňky a interiérový design mířili na veletrh Mobitex. Grand prix si z Brna odváží česká společnost Benlemi za kolekci učících věží pro děti. Jde o výrobky s originálním variabilním řešením, které rozvíjejí kreativitu dítěte.

Organizátoři se dlouhodobě snaží přitáhnout na veletrhy také mladou generaci, například prostřednictvím soutěží. Do studentské sekce soutěže na Mobitexu se zapojilo 70 mladých autorů ze šesti vysokých a tří středních škol. Letošním tématem byla ekologie, ocenění získaly například kolekce květináčů, originální botník nebo kombinace věšáku, sušáku a němého sluhy do jediného interiérového objektu.

Součástí veletržního programu byla také učňovská mistrovství pro mladé instalatéry, klempíře, pokrývače, tesaře, čalouníky a truhláře. Smyslem všech soutěží bylo propagovat řemesla a zviditelnit dovednosti mladých řemeslníků i kvalitní práci odborných škol, uvedli pořadatelé.