Cime 2 kvartál 2024

Rodinný dům se stylem v každém detailu

Jednoduché a čisté linie. Střídmé, ale působivé barvy. Vzdušné kombinace materiálů i snaha o nalezení netradičního řešení například v podobě originální venkovní kuchyně… to jsou hlavní poznávací znaky rodinného domu v Přerově, jehož koncept připravovaly bytové designérky studia DELO z Olomouce.

 

Stavební práce na domě určeném pro čtyřčlennou rodinu byly zahájeny v srpnu roku 2012. Zajímavostí je, že již v počátečních fázích realizace projektu začaly hrubou stavbu ovlivňovat bytové designérky z olomouckého studia DELO Design, kterým nechala rodina téměř volnou ruku.  Designérky se snažily provést takové změny, aby byl výsledný dojem z interiéru co nejpůsobivější a uživatelsky rodinně komfortní. „Ještě v rámci hrubé stavby jsme prosadily bourání některých částí. Došlo například k probourání a zvětšení oken nebo ke změně dispozice horního patra a koupelny tak, aby dům svojí velikostí lépe vyhovoval potřebám čtyřčlenné domácnosti,“ vysvětluje Drahomíra Kafková, designérka ze studia DELO Design, které působí na poli interiérového designu bytů a rodinných domů. Kromě samotného interiéru domu stálo studio také za návrhem bazénu a zahradního domku.

Celkový vzhled rodinného domu je zcela podřízen střídmému stylu, při zachování potřebných funkčních zón. Správná orientace světovým stranám, dostatek prostoru pro soukromí rodiny, ale i funkční obsluhy domu, jsou jasná pravidla, která domu dávají příjemně uživatelský komfort individuálně realizované stavby.

 

Vnější plášť domu je tvořen pórobetonem s polystyrenovým systémem zateplení. Střecha je tvořena měkčeným PVC se spádovými klíny. Okna jsou plastová, barevně laděná dle exteriéru i interiéru. Velký detail hraje i osvětlení domu, vnější i vnitřní, které rozehrává doslova světelné hrátky s tvarem stavby a interiéru.

 

Celkové barevné ladění domu bylo ponecháno bytovému studiu DELO design, nicméně bylo třeba vytvořit přijatelný kompromis, protože majitelé domu se ne zcela shodli na jednotném barevném ladění – paní majitelka hlasovala pro teplejší barvy, její protějšek by naopak raději volil technicistní šedé odstíny. „Pro interiér i exteriér jsme oba barevné kontrasty navzájem kompromisně ladily, aby se oba majitelé v domě cítili dobře. Vše je tedy prolnuto příjemnou hnědo-šedou zemitou barvou a metalickým nátěrem, který je lesklý a velice odolný,“ vysvětluje designérka Kafková.

Podlahy napříč domem jsou buď lesklé materiály od společnosti Kronosystem se 100% rovinatostí, anebo z kalibrované italské dlažby Momodesign.

Avizované prostorové změny oproti původním stavebním plánům se nevyhnuly ani vstupní místnosti. „Původně měly být ve vstupním prostoru velké vestavěné skříně, které by ale způsobily značné zúžení prostoru, který by měl samozřejmě zůstat dostatečně volný,“ uvádí Drahomíra Kafková. Vzdušnost celého prostoru byla kromě zvětšení podpořena také použitím celoskleněné stěny od českého výrobce, přerovské firmy J.A.P., která odděluje vstupní část od obývací části. „Pro celoskleněnou stěnu jsme zvolili variantu dvou fixních příček a jednoho posuvného dveřního křídla, jehož pohyb je zajištěn s pomocí posuvného systému TRIX HEAVY. Vše je řešeno v atypické výšce od podlahy až ke stropu, přesně v duchu zachování designové čistoty prostoru,“ popisuje designérka Kafková.

 

"Šířka stěny je 3169 mm a výška 2656 mm. Samotné dveřní křídlo je široké 1179 mm. Jelikož se jedná o atypickou velikost, byl v horní části posilněn posuvný mechanismus, který umožňuje snadnou manipulaci s takto velkými dveřmi i malým dětem,“ dopřesňuje technické údaje Petr Paksi, obchodní ředitel dodavatelské firmy, přerovské společnosti J.A.P. Celoskleněná stěna je tvořena kaleným sklem o síle 1 cm, které je dostatečně odolné proti nárazům i jiným pokusům o poškození. Sklo je dekorováno pískovanými motivy, které byly navrženy samotnými designérkami. „Podle původního plánu měl být na skle gravírovaný dekor, ale nakonec byla zvolena metoda pískování. To muselo být provedeno obzvlášť precizně, jelikož dekor, který je na dveřním křídle, se musel v zavřeném stavu potkávat s dekorem na fixních příčkách,“ zdůrazňuje Petr Paksi.

Za celoskleněnou stěnou se nachází otevřený prostor obytné části, ve které je po vzoru současných trendů v bytovém designu propojen obývací pokoj, jídelna a kuchyně. Podlaha je zde tvořena lesklým laminátem, který je zkalibrován do 100% roviny. Do podlahy je za pomocí vzduchového čerpadla v létě pouštěn studený vzduch, čímž je ochlazován vzduch v místnosti. V zimě naopak podlaha slouží jako topení.

Celý prostor je příjemně proteplen světlem, které mimo jiné vychází i z působivě osvětlených rohů místnosti. „Důmyslné je i osvětlení kuchyně, které je z pohledu orientačního pozičního světla vyřešeno pomocí podsvícené pracovní desky. Díky tomu je možná „obsluha“ kuchyňské linky i večer, aniž by se muselo zapínat hlavní světlo,“ uvádí Drahomíra Kafková.

 

Nábytek byl tvořen na míru prostoru a požadavkům majitelů. Vnitřní kování je firmy blum.

 

Horní patro domu, ve kterém se nachází například dětské pokoje nebo ložnice, dělí od přízemí schodiště se skleněným zábradlím, také od J.A.P. „Skleněné zábradlí bylo zvoleno proto, aby zdůraznilo vzdušnost a odlehčenost, která je charakteristická pro celý interiér domu,“ uvádí Petr Paksi a dodává: „Pro zábradlí byly použity dvě, k sobě spojené, vrstvy kaleného skla o síle 1 cm. Místo obvyklých kulatých puků bylo sklo ukotveno hranatými puky, které více ladí s celkovým pojetím interiéru. Madlo zábradlí je ve stejném dekoru jako obklad schodů. Původně mělo madlo dosedat přímo na sklo, ale nakonec byla v důsledku nevhodného konstrukčního navržení schodiště a nedostatku manipulačního prostoru mezi oběma rameny schodiště zvolena varianta kotvení s pomocí nerezových krčků, také v hranatém provedení.“

 V dětských pokojích v horním patře byly záměrně zvoleny takové barvy, aby došlo na první pohled k odlišení chlapeckého a dívčího pokoje. „Dívčí pokoj je laděn do odstínů růžové a fialové, chlapecký pokoj zase do šedé a zelené. Pokoje se liší i výzdobou a vybavením. Pokoj pro syna má evokovat fotbalový stadion, což dokládá například imitace fotbalové branky nad postelí i sedací pytel, který připomíná fotbalový míč. Pokoj pro dcerku je naopak jasně laděn do dívčího stylu. Pro něj jsme využili například i speciální nátěr na stěně – magnetickou výmalbu, která dětem nabízí velkou míru kreativního využití s magnetkami a magnetickými předměty,“ vysvětluje Drahomíra Kafková. Povrch nábytku v dětských pokojích je tvořen praktickými lamináty. „Do dětského pokoje by nemělo smysl vybavovat jej drahým lakovaným nábytkem, který by děti časem stejně při svém dovádění odřely. Byly proto vybrány lamináty, jejichž kvalita je v dnešní době na velmi vysoké úrovni,“ říká Drahomíra Kafková.

 

Sklo, které tvoří výrazný prvek jak v interiéru, tak exteriéru, bylo použito netradičním způsobem i v koupelně, která se nachází v horním i spodním patře domu a slouží v domácnosti k nezbytné hygieně i k relaxaci. „Deska pod umyvadlem v koupelně je celá ze skla. V současné době se ze skla dělají i kuchyňské linky, protože sklo se dobře udržuje a je i velmi odolné. Sklu navíc neublíží ani třeba kulma nebo jiné horké předměty. I když se může zdát použití skla pro tento účel neobvyklé, byl to v podstatě logický krok,“ uvádí Drahomíra Kafková. Své uplatnění našlo sklo i jako příčka oddělující sprchový kout. „Skleněná zástěna pro sprchový kout působí podstatně elegantnějším dojmem než například klasické zástěny z plastu nebo jiných materiálů. Navíc má velké výhody ve snadné údržbě i odolnosti,“ vysvětluje rozhodnutí použít skleněnou zástěnu od J.A.P. v koupelně Petr Paksi.Mezi nejzajímavější části domu patří bezesporu venkovní terasa. Jejíž součástí je například nezvyklá venkovní kuchyně, která je neocenitelným pomocníkem zejména v letních měsících při grilování a zahradních večírcích. Podlaha terasy je tvořena tzv. mrtvým dřevem, které se nijak nekroutí. Prkna podlahy nejsou k podkladu přibita, ale jsou připevněna s pomocí spodní hliníkové konstrukce a drážek, díky kterým jsou prkna k sobě navzájem zacvaknuta. Díky absenci vrutů a hřebíků bylo dosaženo designové čistoty a nehrozí například ani poranění chodidel.

 

Atypickým způsobem je řešeno zastřešení terasy od J.A.P., které slouží především k úkrytu obyvatel domu a venkovního nábytku při nepříznivém počasí. „Stříšku nad terasou tvoří posílená ocelová konstrukce a tzv. kalené pochozí sklo, které bez problémů unese tíhu sněhu v zimních měsících a také se díky své nosnosti snadno udržuje,“ doplňuje výhody použitého typu skla Petr Paksi. Na terasu navazuje zahradní domek, který slouží jako úložný prostor, a venkovní bazén.

 

Součástí domu je kromě spodní terasy i horní terasa, která je přístupná z koupelny a ložnice. Ta je ohraničena hranatým nerezovým zábradlím, které bylo také dodáno J.A.P. a které svým designem podtrhuje celkový koncept interiéru.

 

S pomocí netradičních nápadů, vkusných kombinací materiálů a promyšlených detailů se podařilo v Přerově vybudovat rodinný dům, který je stylový a zároveň dostatečně komfortní pro bydlení čtyřčlenné rodiny.

 

Technické údaje:
Zahájení stavby: srpen 2012
Zastavěná plocha domu: 200 m2
Užitná plocha: 253 m2
Konstrukční řešení: pórobeton, izolace polystyren se sílou 12 cm
Podlahy: velkoformátová dlažba, litý laminát
Vytápění: tepelné čerpadlo vzduch/vzduch, podlahové topení, otopné žebříky v koupelnách

Autor interiéru: Studio DELO - Design Lovely One, bytová designérka Drahomíra Kafková

  • Již 15 let se studio věnuje navrhování a realizaci interiérů, podle individuálních potřeb klientů však navrhuje i celé domy. Klade důraz na spojení moderního designu a funkčnosti. Spolupracuje s řadou dodavatelů a firem včetně zahraničních.
  • delodesign.cz