Petice za dostavbu středočeské D3. Může se projevit i mlčící většina?

Jihočeská dálnice D3 končí na severu na hranici se Středočeským krajem u Mezna. Chybějící plnohodnotné napojení na vnitrostátní dálniční síť nahrazuje už celá desetiletí silnice I/3, částečně vystavěná jako přivaděč od D1 do Benešova. Mnozí argumentují, že jedno dálniční napojení už bude Jihočeský kraj mít v podobě dálnice D4 z Prahy na Příbram a Strakonice/Písek. Proti tomu argumentují Jihočeši tím, že Jihočeský kraj není jen Strakonicko a Písecko, ale i Budějovicko, Českokrumlovsko, Táborsko, Jindřichohradecko či Třeboňsko, pro jejichž napojení nemá dálnice D4 žádný význam.

Zdá se, že budou stále častěji přicházet situace, kdy nejen kritické a oponentní spolky sepisují petice proti infrastrukturním stavbám, ale svůj opačný názor veřejně projeví v zájmu co nejrychlejší realizace dotčených staveb i tzv. „mlčící“ většina.

Takovou petici iniciovalo i Sdružení pro rozvoj dopravní infrastruktury na Moravě v roce 2017 pod názvem „Petice na podporu infrastrukturních projektů dálnice D49 Hulín – Fryšták - hranice ČR/SR a dálnice D55 Otrokovice - St. Město - Břeclav“, kterou jeho zástupci v roce 2018 úspěšně projednali v Senátu s podporou téměř 17 tisíc podpisů (přes 3 tis. elektronicky).

Aktuálně, se tříletým odstupem, otevřel podobně zaměřenou petici v září roku 2020 MUDr. Martin Kuba. Týká se dostavby středočeské D3. K otevření petice na Facebooku uvedl: „Odpůrci výstavby dálnice si říkají Alternativa D3. Žádnou alternativu, která by reálně šla postavit, nemají. Alternativa je pro ně jediná. Žádná dálnice k nám na jih. Tvrdí, že mají petici s 1500 podpisy. Před rokem jsem si na jejich stránkách petici procházel. Bylo tam 1120 podpisů. Co je ale zajímavé tak jen 424 jich bylo z obcí, kterých se výstavba reálně dotýká. Ze Středočeského kraje jich bylo 604. A pozor! Celých 516 podpisů bylo od lidí, kteří ani ve středních Čechách nebydlí. Od lidí z Prahy a z celé ČR. A s těmi premiér diskutuje, jestli budou moct Jihočeši jezdit někdy po dálnici do Prahy, nebo ne? Když se my, opravdoví Jihočeši neozveme, tak bude pořád víc slyšet pár stovek aktivistů. Premiér se s nimi bude scházet a my budeme zase čekat. A další desítky let se posouvat v kolonách na E55 mezi Meznem a Prahou! Takže na tomhle odkazu https://www.petice.com/dostavba_d3 teď hned můžete podepsat petici pro výstavbu středočeské části dálnice. V tom úseku, který už vláda připravila a v termínech které jsou slíbené! Jsem připraven za dálnici bojovat a na základě podpisů Vás všech vést jednání s premiérem. Každý den tlačit na urychlení její výstavby! Musíme ukázat, že už nehodláme dál jen čekat! Že náš hlas je silnější! Prosím, podepište petici a sdílejte ji jakkoliv to jde, e-mailem a na
sociálních sítích, mezi všemi opravdovými Jihočechy a všemi,
kterým není napojení jihu Čech lhostejné.“

Protože jsme v době „kovidové“, sběr podpisů probíhal
výhradně elektronicky. Přesto jen za prvních deset dní
připojilo na webu petice.com svůj podpis k petici přes
3 tisíce občanů nejen z jižních Čech, ale i stovky lidí ze
středních Čech, a nejen z těch okresů, které jsou dnes
zatíženy dopravou po I/3, ale také z okresů a obcí, kudy má vést nová D3.

Mezitím byl dr. Kuba zvolen hejtmanem Jihočeského
kraje a na konci minulého roku i předsedou Asociace
krajů ČR, která je však nyní nucena řešit namísto dopravních a jiných otázek spíše nouzové stavy, očkování, přeplněné krajské nemocnice a další četné problémy související s pandemií koronaviru, do kterých byli nově zvolení hejtmani vrženi.

Nezbývá nám, než hejtmanům i celému dopravnímu
stavebnictví popřát, aby se vše brzy zvládlo zdárně vyřešit. Po zvládnutí koronaviru a dosažení proočkovanosti se naši hejtmani budou moci vrátit k řešení běžné agendy včetně potřebných investic do dopravních staveb, prohloubit spolupráci s ŘSD i SŽ a v neposlední řadě urychlit výstavbu obchvatů na krajských II. třídách. Jak se bude dařit řešit neuralgické problémy české dopravní infrastruktury? To budeme pozorně sledovat i v dalším období.

V reakci na ohlasy petice mezi lidmi hejtman Martin Kuba říká: „Chci moc poděkovat všem Jihočechům, kteří podpořili naši petici pro dostavbu středočeské dálnice D3. A můžete ji podporovat na mých stránkách pořád. Musíme pořád tlačit na to, abychom sem dálnici dostali, protože my Jihočeši už na to čekáme desítky let!“