Komatsu potřebu bagr

Pasivní dům nové generace ve Zlíně si pohrává s živly i energií

Na Kudlově ve Zlíně, proslaveném krásnými výhledy, Filmovými ateliéry a osobnostmi jako Hermína Týrlová nebo Karel Zeman, vyrostl pasivní dům nové generace od technologické a inovační společnosti NWT. Ze své kategorie vybočuje hned v několika směrech. Nerušeně zapadne do okolního prostředí a jeho výstavba je opravdu rychlá, téměř nezávislá na trhu práce i rozmarech počasí.

Text: Mgr. Miroslav Kaleta, NWT a.s., foto: NWT a.s.

Moderní technologie v souladu s prastarým učením feng-shui

S minimalistickým vzhledem a nadčasovými funkcemi odpovídá pasivní dům na aktuální potřeby evropského udržitelného rozvoje. Zkratka ALPH (Active Live Passive House) symbolizuje nadčasovou stavbu, která přináší pasivní standard, zdravé a bezpečné bydlení i nejmodernější technologie. To vše nejen s ohledem k životnímu prostředí, ale také v souladu s feng-shui.

Cit pro detail prostupuje všechny úrovně projektu. Celý koncept nejlépe shrnuje samotné logo. Obnovitelné zdroje zde představují 4 využitelné živly k přeměně energie v pasivním domě – slunce, voda, vzduch, země; zároveň i Feng shui pracuje se zdrojem dynamické přeměny energií Jin a Jang (jin – voda, země; jang – vítr, oheň.). Jin Jang také představuje opačné a doplňující se síly (aktivní život x pasivní dům, rovnováha, harmonie).

Dům, co se o sebe sám postará

Prostředí zbavené prachu, plísní a dalších škodlivých nečistot je vhodné pro astmatiky, alergiky i děti. Dům chytře využívá slunečního světla a tepla, a tím zajišťuje vysoký komfort bydlení bez nutnosti lidského zásahu. Neustálá výměna vzduchu v místnosti je zajištěna vzduchotechnickými rozvody s rekuperací a o optimální roční spotřebu tepla se stará tepelné čerpadlo. Chlazení domu pak v letních měsících zajišťuje stropní soustava, která funguje, na rozdíl od běžných klimatizačních jednotek, bez hluku a nepříjemného proudu vyfukovaného chladného vzduchu.

Energetická soustava domu je navíc doplněna hybridním fotovoltaickým systémem 2. generace umístěným na střeše, který dokáže využít veškerou vyrobenou elektrickou energii pro okamžitou spotřebu. Systém je inteligentně řízený a umí v případě větší spotřeby energie automaticky odebírat elektřinu ze sítě. Okenní výplně jsou řešeny plastovými okny s izolačními trojskly, doplněnými venkovními roletami s automatickým ovládáním v závislosti na intenzitě slunečního svitu.

Provozní náklady domu jsou téměř nulové – průměrně dosahují 180,00 Kč měsíčně. A to úplně jednoduše - bez vašeho zásahu a automaticky v průběhu celého roku.

Patro domu vyroste už za 8 hodin

Rychlá výstavba z vlastních betonových prefabrikovaných panelů se zabudovanou tepelnou izolací připomíná lego pro dospělé. Přízemí pasivního domu na Kudlově vyrostlo za 8 hodin.

Beton si realizační tým nezvolil náhodou. Za jeho vlastnostmi a ideální „tloušťkou“ pokulhává dřevo i klasické zděné technologie. Prefabrikované panely systému ALPH si NWT samo vyrábí. Na stavbu tak můžou být dovezeny až v momentě realizace, kdy se instalují na základovou desku. Rychlá a efektivní montáž na stavbě tak snižuje náklady a umožňuje řešit detaily nezbytné pro splnění podmínek velmi nízkoenergetických a pasivních staveb. Minimalizace mokrého procesu zároveň zaručí mnohem větší rozměrovou přesnost.

Divize Pasivní domy společnosti NWT aktuálně kompletuje další projekty rodinných a bytových domů v Těrlicku, Dolních Tošanovicích a Fryštáku.

Příběh ALPH & NWT

NWT investuje do inovativních projektů a start-upů zaměřených na ekologii a celosvětovou environmentální politiku. Své technologické know-how směřuje stále více k udržitelnému rozvoji a pasivním stavbám, kterým to myslí. Mezi nejnovější projekty patří Park Tower – zlínský „mrakodrap“ na úrovni newyorských standardů. NWT se pravidelně umisťuje mezi 100 nejlepšími českými firmami.

„Většina věcí, jimiž se budeme v příští dekádě zabývat, momentálně ještě ani neexistuje, a to nás baví ze všeho nejvíce.”shrnuje úspěšný business a koníček v jednom generální ředitel David Vítek.

www.alph.cz