Komatsu potřebu bagr

Ocelové haly: správný projekt šetří peníze

Výběr konstrukce, materiálů a doplňků u montované ocelové haly, je důležitý už ve fázi projektu. Pečlivě si rozmyslete budoucí využití stavby a rozmístění funkčních prvků. Komplexním návrhem dokážete v budoucnu ušetřit náklady na osvětlení i vytápění.

Dnešním trendem jsou ocelové haly, které minimalizují potřebu vnitřních podpěrných sloupů. Tam, kde jsou klasické svařované konstrukce na kraji svých možností, začíná pole působnosti takzvaných SIN-Nosníků. Tento ocelový nosník má vlnitou profilací stojiny, lépe rozkládá zatížení v konstrukci a dovoluje pracovat s rozpony až 40 metrů. Navíc je lehčí a nezatěžuje svou hmotou celkovou stavbu.

Uvědomte si, jak vnitřní prostor budete využívat. Už při návrhu projektu bychom si měli rozmyslet instalaci mostových jeřábů, vjezdových bran, oken a střešních světlíků. S tím souvisí instalace pojezdových drah na ocelové nosníky, výběr vhodného stěnového obložení a střechy. Nezapomeňte i na budoucí umístění schodišť, žebříků a klapek pro odvod tepla a kouře.

http://www.zeman-pem.cz/wp-content/gallery/prislusenstvi/svetlik2.jpg

Stěnu budovy je možné zhotovit jako nezateplenou, jednoplášťovou, nebo ze sendvičových panelů a stěnových kazet. Kromě oken lze i do stěn instalovat prosvětlovací pásy a zlepšit tak osvětlení vnitřních prostor během dne. Pozor ale na větší tepelné ztráty, kterými tato úspora za osvětlení může být vykoupena.

ud2y3vy7b9jxtkdoa0gt.jpg 

http://www.zeman-pem.cz/wp-content/gallery/prislusenstvi/d-prosv.jpg

Podobně, jako stěny, lze zateplit i střechu. Nejlepších výsledků dosáhneme pomocí izolačních polyuretanových panelů u šikmých střech nebo pomocí skládaného střešního souvrství s minerální vatou či polystyrenem u plochých střech. U plochých střech pak ochranu proti vlhkosti zajišťuje vnější vrstva z nepropustné PVC folie. Alternativou k šikmé či ploché střeše je obloukový systém Legato, který umožňuje využít i prostor pod střechou. Samonosná konstrukce dovoluje rozpětí až 20 m, při poloměru oblouku 10 m. Oblouky lze samozřejmě kombinovat a tím dosáhnout zakrytí i větších ploch. Výhodou tohoto střešního systému je to, že ho můžete použít i pro rekonstrukci střech stávajících objektů.