husqvarna

Dobřichovice se dočkaly rozšíření mateřské školy


Exteriér a interiér přístavby navrhli architekti z Jestico + Whiles

Impulsem pro realizaci přístavby byla nedostatečná kapacita školky, jejíž stávající budova vznikla v 70. letech minulého století. Projekt byl součástí rozsáhlých investic dobřichovické radnice do vzdělávacích zařízení, kdy kromě mateřské školy byla nedávno přístavbou rozšířena i škola základní. Konstrukční systém složený z inovativních prefabrikovaných dřevěných panelů umožnil, aby mohla být kostra budovy hotova za pouhé 3 týdny.

zlau406llx7xgl4zylwo.jpg

Projekt byl spolufinancován Evropskou unií a jeho cílem bylo rozšíření stávající mateřské školy o dvě další třídy, které mohou sloužit i jako tělocvična. Toho bylo docíleno díky speciálně navrženému nábytku, který se dá snadno odsunout a využít tak prostor i jako malou tělocvičnu.

 

Kromě přístavby provedli architekti také renovaci přízemí stávající budovy včetně zdokonalení kuchyňského zázemí a vylepšení přímého vstupu ze všech vzdělávacích prostor do okolních zahrad. Přístavba disponuje vysokou úrovní tepelné izolace a přirozeným větráním. Požadavkem města bylo vytvoření udržitelné budovy zapadající do kontextu dalších veřejných budov ve městě, i proto bylo na venkovní fasádu použito přírodní cedrové dřevo.

hclxro7km0xwlb8p4cbz.jpg

„Ve Velké Británii, kde Jestico + Whiles dlouhodobě působí, se často podílíme na projektech z oblasti vzdělávání, s čímž souvisí i naše bohaté zkušenosti s tímto typem projektů. Proto si velmi vážíme toho, že jsme dostali příležitost uplatnit tyto znalosti a dovednosti při realizaci dobřichovické mateřské školy. Věříme, že se nová školka stane příjemným místem pro trávení času dětí a odborného personálu a občanům Dobřichovic bude dlouho sloužit,“ uvedl Sean Clifton z Jestico + Whiles, který působil v čele tvůrčího týmu zodpovědného za návrh designu prostor.

 

Díky přestavbě může do mateřské školy docházet až 150 dětí a školka se tak stala největším zařízením pro předškolní děti v celém okrese Praha – západ.