Cime 3 kvartal 2024

Stavby povolené loni v druhém pololetí mohou do ekonomiky přinést 750 mld. Kč

Praha (ČTK) - Stavby povolené v loňském druhém pololetí mohou do české ekonomiky přinést 750 miliard korun. Vyplývá to z hodnoty takzvaného Barometru stavebnictví, který ve srovnání s první půlkou roku 2022 klesl skoro o devět procent. Analýzu, kterou má ČTK k dispozici, zpracovávají společnost KPMG Česká republika a developer Central Group.

Za celkovým propadem potenciálního přínosu povolených staveb do ekonomiky o 8,7 procenta stojí podle studie nižší hodnota stavebních povolení pro nebytové stavby, které klesly o 20,5 procenta na 212 miliard korun, i bytové stavby. Propadly se o 13,3 procenta na 267 miliard korun.

Do popředí se vrátily inženýrské stavby, třeba budování cest nebo energetických sítí, s potenciálním přínosem 271 miliard korun, což je pololetně nárůst o deset procent. "Investice do infrastruktury jsou základní podmínkou budoucího výkonu ekonomiky. I v nejistých časech je důležité zvyšovat jejich úroveň, protože jejich efekt je dlouhodobý a případné výpadky nedokážeme následně rychle nahradit," řekl ekonom a partner KPMG Česká republika Pavel Kliment.

Barometr stavebnictví tvrdí, že bytová výstavba bývá podceňovaná, a upozorňuje, že každá koruna, kterou firmy a stát do staveb pro bydlení investují, se do ekonomiky vrátí třikrát. Studie uvádí, že se s jarem, kdy roste poptávka, začínají objevovat první náznaky oživení bytového trhu, jelikož mírně klesají ceny některých stavebních materiálů a prací.

Aktuálním pomalým povolováním výstavby stát podle analýzy přichází navíc o miliardy na daních. Barometr tvrdí, že ze zhruba 137.000 bytů, které jsou v Praze v přípravě, by na DPH získal přes 190 miliard korun. Zrychlit povolování má přinést novela stavebního zákona, kterou koncem března schválila Sněmovna. Pokud projde Senátem a získá podpis prezidenta republiky, tak by měla platit od poloviny příštího roku, část pro vyhrazené stavby už od začátku roku 2024.

"Investoři a stavební firmy potřebují předvídatelné právní prostředí, aby byli ochotni do rozvoje území investovat," řekla výkonná ředitelka Central Group Michaela Tomášková.

Barometr stavebnictví, který vychází z orientačních hodnot stavebních povolení vydávaných Českým statistickým úřadem (ČSÚ) a multiplikátorů stavebnictví, se za loňský rok propadl. Předtím v letech 2020 a 2021 rostl, přičemž po druhém pololetí roku 2021 se hodnota povolených staveb pohybovala rekordně nad 900 miliardami korun.