Komatsu potřebu bagr

Stavby mohou nabrat zpoždění. Stavební firmy čekají na návrat zahraničních dělníků

Kroměříž, 30. dubna 2020 – Začátek letošní stavební sezony zřejmě zbrzdí nedostatek zahraničních pracovníků. V uplynulých měsících řada stavebních dělníků z Ukrajiny, Rumunska, Polska, Maďarska či sousedního Slovenska odcestovala z Česka a termín jejich návratu je zatím nejistý. Stavební firmy si zatím musejí vystačit s českými pracovníky.

České stavební firmy se již několik let potýkají s nedostatkem pracovníků. Na stavbách scházejí nejen kvalifikovaní dělníci, jako například zedníci, tesaři, pokrývači či klempíři, ale také pomocní stavební dělníci. Řadu staveb se daří dokončovat ve slíbeném termínu jen díky rukám pracovníků ze zahraničí. „Zájem Čechů o náročnou manuální práci na stavbách rok od roku klesá. Starší zkušená generace postupně odchází do důchodu a mladé řemeslo neláká. Bez zahraničních pracovníků se dnes ani v budoucnu stavební firmy neobejdou. Jen na našich stavbách pochází přibližně polovina dělníků a pomocníků ze zahraničí,“ vypočítává Ondřej Wachal, ekonomicko-provozní ředitel rodinné stavební firmy VW Wachal. Na zahraniční pracovníky se spoléhají také ostatní stavební firmy v Česku. Podle loňského průzkumu analytické společnosti CEEC Research je využívají téměř dvě třetiny firem.

S nedostatkem stavebních dělníků se budou muset vyrovnat stavební firmy i v letošním roce. Stavby mohou nabrat zpoždění zejména kvůli výpadku zahraničních pracovníků, kteří po zavedení opatření proti šíření nového typu koronaviru odcestovali ze země. V dubnovém průzkumu společnosti CEEC Research téměř tři čtvrtiny stavebních společností potvrdily, že jejich zahraniční pracovníci odcestovali z České republiky. „Někteří naši pracovníci ze zahraničí se už v březnu rozhodli odjet za rodinou a datum jejich návratu je zatím nejisté. Omezení na hranicích dopadají nejen na pracovníky z Ukrajiny, Rumunska, Polska či Maďarska, ale také na naše kmenové zaměstnance ze Slovenska. Zůstávám ale optimistou – jsme na začátku hlavní stavební sezony, přijatá opatření proti šíření koronaviru se začínají uvolňovat a očekávám rychlý návrat do normálu. Nyní se musíme spolehnout především na české zaměstnance,“ uvádí Ondřej Wachal.

Teprve následující měsíce ukážou, jak se české stavební firmy vyrovnají s úbytkem zahraničních pracovníků. Situace jistě nebude jednoduchá, protože zkušené řemeslníky už není v Česku kde brát. Situaci nezlepší ani volné pracovní síly z jiných oborů. Ondřej Wachal k tomu dodává: „O využití českých pracovníků z jiných než stavebních oborů neuvažujeme. Z číšníka zedníka za měsíc jednoduše neuděláte, je to dlouhodobý proces. Práce na stavbách je navíc fyzicky náročná a ne každý ji zvládne.“