husqvarna

Stavby liberecké univerzity zastavily rostoucí ceny stavebních materiálů a prací

Liberec 30. září (ČTK) - Rostoucí ceny stavebních prací a materiálů komplikují připravené projekty Technické univerzity v Liberci. Už v červenci měla začít rekonstrukce tělocvičen zhruba za sto milionů korun, dodavatel vybraný v soutěži ale odmítl stavbu převzít, a škola tak musí zakázku soutěžit znova. Podobné je to u dalších stavebních akcí, které škola připravila a získala na ně i dotace. Novinářům to dnes řekl prorektor Radek Suchánek.

Univerzita má připravené čtyři velké stavby dohromady za tři čtvrtě miliardy korun, které chtěla v letošním roce zahájit. "Bohužel, u všech těchto staveb opětovně soutěžíme dodavatele, netěší nás to, nicméně jsme ve vleku situace, kterou nejsme schopni ovlivnit," řekl prorektor. Třeba tělocvičny jsou už od května vyklizené a pro studenty musela škola zajistit náhradní prostory v jiných školách ve městě, kdy se začne stavět, dnes ale nikdo nedokáže odhadnout.

Univerzita také připravila kompletní rekonstrukci budovy F1 v kampusu. "Firma, která to na jaře vyhrála, si to rozmyslela a stavbu nepřevzala, takže to také soutěžíme znova," doplnil rektor Miroslav Brzezina. Stejně podle něj dopadla plánovaná dostavba budovy F2, kde projekt počítá s úpravou posledního patra, zvednutím střechy a dostavbou ateliérů pro fakultu architektury. Znovu hledá škola dodavatele i pro nástavbu kotelny, která by měla být první "zelenou" stavbou v Liberci.

"Jediné, co se nám letos povedlo, je lávka na harcovské koleje," poznamenal Brzezina. Univerzita podle něj v ničem nepochybila, kvůli rostoucím cenám stavebních materiálů ale podle něj dodavatelé odmítají vysoutěžené ceny a chtějí je zvýšit. To ale podle rektora škola nemůže. "My jim nemůžeme dát otevřený účet, to jsou veřejné prostředky," zdůraznil. Práce na všech čtyřech stavbách měly podle něj začít v červenci. "Myslím, že budeme rádi, když do konce roku s někým uzavřeme smlouvu," dodal Brzezina.

Liberecká univerzita vznikla z Vysoké školy strojní a textilní, za dva roky oslaví 70 let svého založení. K původním fakultám strojní a textilní přibyly v letech 1990 až 1995 další čtyři - pedagogická, ekonomická, architektury a mechatroniky a od roku 2016 má škola Fakultu zdravotnických studií. V novém akademickém roce ke studiu nastoupilo 6615 studentů, o 127 víc než loni. Se zahájením nového akademického roku představila škola nový vizuální styl.