Komatsu potřebu bagr

Stavbou roku Středočeského kraje je úprava plavební komory v Hoříně

Kutná Hora 29. září (ČTK) - Hlavní cenu v soutěži Stavba roku Středočeského kraje 2022 získala úprava plavební komory v Hoříně na Mělnicku. Cena hejtmanky za největší přínos kraji patří lávce přes Labe v Nymburce a cena veřejnosti nové mateřské a základní škole v Letech u Prahy. Výsledky soutěže byly dnes večer vyhlášeny v Galerii Středočeského kraje v Kutné Hoře.

Porota vyzdvihla řešení úprav hořínské plavební komory, které bylo podle ní mimořádně odvážné a vyžádalo si vysoké nároky na spolupráci zadavatele, projektanta, dodavatele a památkářů. "Zdymadlo Hořín představuje zdařilou, přitom technicky velmi náročnou rekonstrukci historické technické památky, která zároveň umožňuje její další bezpečný provoz v současnosti s pamětí její minulosti," uvedli porotci.

Odborná porota udělila i další ocenění. Cenu hejtmanky pro osobnost stavitelství obdržel David Mateásko, městský architekt Kolína, který je zároveň předsedou Stavovského soudu České komory architektů. Zvláštní cenu za architektonické řešení získal parkovací dům v Dolních Břežanech u Prahy, ocenění za stavbu určenou k veřejnému účelu cyklostezka z Mnichovic přes Říčany do pražských Kolovrat a za obnovu památkově chráněného areálu rekonstrukce kostela svatého Václava ve Staré Boleslavi.

Bližší informace o soutěži i oceněných stavbách zájemci získají na webových stránkách www.stavbaroku.cz.