husqvarna

Stavbou roku Středočeského kraje je Rezidence U Kazínské skály v Černošicích

Kutná Hora (ČTK) - Hlavní cenu v soutěži Stavba roku Středočeského kraje 2023 získala Rezidence u Kazínské skály v Černošicích u Prahy. Porota ocenila její architektonické i urbanistické pojetí. Cenu hejtmanky za největší přínos kraji obdržela Farma Vraňany a cena veřejnosti patří třem stavbám: Lidovému domu Zaječov, Bytovým domům Mýtka Stará Boleslav a Dostavbě ZŠ Mnichovice. Výsledky soutěže byly dnes večer vyhlášeny v Galerii Středočeského kraje v Kutné Hoře.

Porotci navštívili při hodnocení všech 38 přihlášených staveb, doprovázel je i filmový štáb, který připravil dokument o stavbách Středočeského kraje. Vítěznou Rezidenci u Kazínské skály odborníci označili za urbanisticky a architektonicky zcela výjimečně pojatou stavbu pro bydlení. "Stavba hmotově, materiálově i zasazením do prostředí je nadčasovou ukázkou moderní formy rezidenčního bydlení," uvedli porotci. Objekt vznikl na místě starého skladového areálu, tvoří jej čtyři třípodlažní vily s výhledem na Kazínskou a Hladkou skálu.

Letos porota vybírala převážně mezi stavbami určenými pro bydlení. Nechyběly ani objekty dopravní a veřejné infrastruktury, občanské vybavenosti a další. Mírně převažovaly rekonstrukce a obnovy nad novostavbami.

Odborná porota udělila i další ocenění. Cenu hejtmanky pro osobnost stavitelství obdržel čestný předseda České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě Václav Mach. Zvláštní cenu za realizaci volnočasového areálu získal Přírodní koupací biotop Kosmonosy a Zvláštní cenu za komplexní přístup k tvorbě krajiny Nábřežní cyklostezka v Mladé Boleslavi.

Bližší informace o soutěži i oceněných stavbách zájemci získají na webových stránkách www.stavbaroku.cz.