husqvarna

Stavbou roku Královéhradeckého kraje je Centrum současného umění EPO1 v Trutnově

Hradec Králové (ČTK) - Titul Stavba roku Královéhradeckého kraje 2023 dnes získalo Centrum současného umění EPO1, které vzniklo ve více než sto let staré budově bývalé elektrárny v Trutnově ve čtvrti Poříčí. Investorem je společnost Kasper Kovo. Centrum EPO1 se stala absolutním vítězem letošního 20. ročníku soutěže, uvedlo hejtmanství, které je hlavním pořadatelem akce. Stavbaři, investoři a architekti do ní přihlásili rekordních 30 staveb, loni jich bylo 19.

Centrum EPO1 projektovala náchodská společnost Atelier Tsunami a nákladem desítek milionů korun jej od roku 2020 vybudovali trutnovský podnikatel Rudolf Kasper s manželkou. Slavnostní otevření bylo v květnu. Centrum EPO1 Kasperovi vybudovali z vlastních peněz bez dotací či grantů.

Jde o víceúčelový pětipodlažní komplex v objektu z režného zdiva. Centrum současného umění EPO1 disponuje výstavní plochou 3400 metrů čtverečních. Objekt nabízí vnitřní výstavní plochy, open air expozici, ubytování pro umělce, kavárnu a administrativní část. Rozsáhlý objekt stojí ve výrobním areálu společnosti Kasper Group, která se zabývá strojírenskou výrobou a zpracováním dřeva.

Ocenění Stavba roku v kategorii dopravní a inženýrské stavby porota udělila lávce pro pěší a cyklisty přes Labe v Hradci Králové. Stavba 103 metrů dlouhé a 5,7 metru široké lávky stála 175 milionů korun. Šlo o největší dokončenou investici města za poslední roky

Čestné uznání dnes od odborné poroty získali tvůrci přestavby Husova náměstí v České Skalici na Náchodsku. V kategorii občanské a bytové stavby získalo čestné uznání Centrum komplexní odborné podpory pro klienty se sluchovým postižením při VOŠ, SŠ, ZŠ a MŠ Štefánikova v Hradci Králové. Zvláštní cenu poroty obdržel Kulturní dům Kvasiny na Rychnovsku. Cenu ministerstva průmyslu a obchodu dostali autoři projektu Novostavba viladomů Dobruška Mírová.

Titul Stavba roku Královéhradeckého kraje 2022 loni získala přestavba nevyužité nemocniční budovy na domov seniorů v Opočně na Rychnovsku. V minulých letech tento titul získaly také rekonstrukce Galerie moderního umění v Hradci Králové, rekonstrukce hospitalu Kuks, Komenského most v Jaroměři, kabinová lanovka na Sněžku, společenské centrum Uffo v Trutnově, areál krajského sídla Regiocentrum Nový pivovar nebo budova hradecké studijní a vědecké knihovny.

Pořadatelem krajské soutěže Stavba roku jsou vedle Královéhradeckého kraje Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě, Český svaz stavebních inženýrů, Svaz podnikatelů ve stavebnictví a Česká komora architektů. Soutěž je nepostupovou obdobou celostátní soutěže Stavba roku.