Komatsu potřebu bagr

Stavbou roku 2022 Zlínského kraje je dřevostavba a sídlo firmy Kloboucká lesní

Zlín (ČTK) - Administrativní budova společnosti Kloboucká lesní v Brumově-Bylnici na Zlínsku získala nejvyšší cenu v soutěži Stavba roku 2022 Zlínského kraje - Grand Prix architekta Pavla Nováka. Je to po všech stránkách mimořádné firemní sídlo lesnicko-dřevařské firmy, na které bylo použito dřevo převážně z okolních lesů a zpracováno na místní lince, řekla dnes ČTK předsedkyně odborné poroty Dagmar Nová.

"Vysoce elegantní a účelně řešená dřevostavba vyniká vysokou architektonickou kvalitou a designem, dokonalou prací se dřevem včetně konstrukce, detailů i interiérových prvků, vše s ohledem na udržitelné stavění," uvedla Nová. Na firemní sídlo byla použita konstrukce z lepených dřevěných vazníků, které firma vyrábí.

Do letošního 21. ročníku soutěže Stavba roku Zlínského kraje přišlo rekordních 61 přihlášek. "Rozhodování bylo obtížné. Snad žádná stavba nebyla špatná a každá si aspoň nějaké ocenění zasloužila. V řadě kategorií jsme udělili dvě hlavní ceny a dali jsme spoustu čestných uznání," uvedla Nová. Porotci posuzovali loni dokončené stavby v sedmi kategoriích, nejvíce jich bylo v kategorii stavby realizované mimo území Zlínského kraje, kterých bylo přihlášených 20.

Mezi stavbami občanské vybavenosti dostaly hlavní cenu multifunkční sportovní hala Kapka Resort z Lhoty u Vsetína a kulturní dům ve Strání na Uherskohradišťsku. Čestné uznání porota udělila expozici Jaguar Trek ve zlínské zoologické zahradě, rekonstrukci budovy sídla krajské hygienické stanice a ředitelství nemocnice ve Zlíně, obnově krovů a střech na hradu Buchlov a dostavbě budovy školy v Boršicích.

V kategorii domy pro bydlení dostala hlavní cenu zlínská Rezidence Sadová a víceúčelový dům v Hradební ulici v Uherském Hradišti. Čestné uznání šlo rekonstrukci vysokoškolských kolejí zlínské univerzity. Porotci udělili také dvě čestná uznání rodinným domům ve Zlíně. V kategorii průmyslových a zemědělských staveb dostal čestné uznání areál STK v Uherském Brodě. Hlavní cenu mezi dopravními, inženýrskými a ekologickými stavbami má kanalizace v obcích Ořechov a Vážany a silniční průtah Kunovicemi. Čestné uznání dostalo zlínské ekocentrum Na Pasece.

V kategorii rozvojových projektů měst a obcí získala hlavní cenu obnova tržiště Pod Kaštany ve Zlíně a komunitní centrum v Ratiboři. Čestné uznání má obnova náměstí ve Valašském Meziříčí, venkovní bazény akvaparku Delfín v Uherském Brodě a obnova přístaviště v Otrokovicích. V kategorii staveb, o které se firmy z regionu postaraly za hranicemi Zlínského kraje, získaly hlavní cenu Domov Ždírec a objekt firmy Alukov ve Slatiňanech.

Cenu hejtmana Zlínského kraje dostala rekonstrukce objektu 14 v Uherskohradišťské nemocnici. "Zvládnout rekonstrukci zdravotnického zařízení za provozu je velmi komplikované. Současně je to příkladná ukázka toho, že i ve zdravotnictví se dají modernizovat původní budovy, které díky tomu mohou nadále sloužit další desítky let," uvedl hejtman Radim Holiš (ANO). Cenu ministerstva průmyslu a obchodu získala rekonstrukce objektu společnosti Anafra v Rožnově pod Radhoštěm. Cenu Syndikátu novinářů obdržel vodní biotop na zlínském sídlišti Jižní Svahy. Ocenění si dnes převzali zástupci staveb v Uherském Brodě.