Komatsu potřebu bagr

Stavbou roku 2022 může být visutá láka, náplavka i zázemí fotbalistů

Praha 5. září (ČTK) - Visutý most v Dolní Moravě, náplavka Radbuza v Plzni či rekonstrukce Armádního muzea Žižkov v Praze jsou mezi 31 nominovanými na ocenění Stavba roku 2022. Postupující realizace ze 79 přihlášených byly oznámeny na dnešním večeru v Národním technickém muzeu v Praze. Tituly se budou rozdávat 13. října a křišťálové razítko získá třetina z finalistů. ČTK to sdělila Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství, která soutěž organizuje.

Porota jubilejního 30. ročník soutěže uvedla, že Sky Bridge 721, jak se 721 metrů dlouhý most v podhůří Jeseníků nazývá, považuje za "mimořádnou realizaci unikátního konstrukčního řešení nejdelší visuté lávky pro pěší". Plzeňská náplavka Radbuza se porotě se sborem expertů líbila pro mimořádný přístup řešení veřejného prostoru v aktivním záplavovém území.

Mezi nominovanými jsou dále například obnova trafostanice Vyškov, rekonstrukce a modernizace památníku Zámeček v Pardubicích, úprava ohlaví plavebního kanálu Hořín, multifunkční Pavilon Z v Českých Budějovicích, lávka přes Labe v Nymburce, protipovodňová opatření na řece Desné v Rapotíně, rekonstrukce Clam Gallasova paláce v Praze či zázemí a kabiny fotbalistů v Sobíňově.

Podeváté bude vyhlášena i Zahraniční stavba roku. O ocenění se ucházejí stavby ve slovenských městech Prešov a Bratislava, v Lotyšsku a v kolumbijské Bogotě.

Soutěž je určena pro stavby dokončené a uvedené do provozu nebo zkolaudované do konce letošního května. Přihlásily se novostavby, rekonstrukce, dopravní stavby, exteriéry, interiéry i významné partery a zahrady.

Na vyhlášení letošího ročníku bude navazovat 18. listopadu slavnostní galavečer v Rudolfinu ve spolupráci s Českou filharmonií, na kterém budou formou rekapitulace připomenuty všechny tituly a stavby za 30 let trvání soutěže.