husqvarna

Stavbou roku 2021 Zlínského kraje je rekonstrukce auly zlínské univerzity

Zlín 16. června (ČTK) - Rekonstrukce a modernizace auly Academia centra zlínské Univerzity Tomáše Bati získala nejvyšší cenu v soutěži Stavba roku 2021 Zlínského kraje, a to Grand Prix architekta Pavla Nováka. Novou podobu auly navrhla architektka a zlínská rodačka Eva Jiřičná. Porota ocenila naprosto precizní provedení všech prací, řekla dnes novinářům předsedkyně odborné poroty Dagmar Nová.

Aula se kompletně rekonstruovala od střechy po suterén, do té doby sloužila více než 25 let. Podle Jiřičné již konstrukce střechy neodpovídala předpisům, lidé sedící v sedačkách špatně viděli i slyšeli. Nové jsou také technologie, změnily se i barvy interiéru, základní barvou sálu je šedá, sedačky jsou v oranžové barvě, což je také barva univerzity.

"Jde o naprosto precizní a špičkové provedení. Jde o nevídanou kvalitu prací. Projekty paní profesorky Jiřičné jsou velmi náročné a kladou velký nárok na stavební firmy," uvedla Nová.

Grand Prix architekta Pavla Nováka získala v minulosti i jiná stavba navržená Jiřičnou, a to Vzdělávací komplex zlínské univerzity, který byl nejlepší stavbu roku 2017 ve Zlínském kraji. Loni získala Grand Prix vědecká rekonstrukce národní kulturní památky Libušín na Pustevnách v Beskydech. V soutěži Stavba roku získala také Cenu hejtmana Zlínského kraje. Letos získala cenu hejtmana oprava střechy zámku Lešná ve zlínské zoologické zahradě.

Do letošního 20. ročníku soutěže se přihlásilo 47 staveb v sedmi kategoriích, loni bylo přihlášeno 43 staveb. Kvalita staveb podle Nové stále roste. "Snad každá stavba by mohla dostat nějakou cenu, porotcování je rok od roku náročnější," uvedla Nová. Část přihlášených staveb byly historické objekty a podle poroty se ukazuje, že jsou v kraji firmy, které mají kvalitní řemeslníky, a umí udělat i atypické věci nebo respektovat tradiční postupy.

Porota udělila ceny a čestná uznání v sedmi kategoriích. V kategorii staveb občanské vybavenosti dostala hlavní cenu revitalizace hospodářského dvora v Rymicích na Kroměřížsku. V kategorii domů pro bydlení ji získala Rezidence Bartoška ve Zlíně. Mezi rodinnými domy získal hlavní cenu dům v Janové. Hlavní cenu v kategorii průmyslových a zemědělských staveb dostala hala Flatbed v Jablůnce na Vsetínsku, mezi dopravními, inženýrskými a ekologickými stavbami uspěl jihovýchodní obchvat Otrokovic.

Z přihlášených realizací rozvojových projektů měst a obcí získalo cenu městské koupaliště v Bojkovicích. V kategorii staveb, o které se firmy z regionu postaraly za hranicemi Zlínského kraje, získaly hlavní cenu úpravy na zámku ve Vranově nad Dyjí. Cenu Syndikátu novinářů obdržela mateřská škola v areálu zlínské krajské nemocnice. Letos poprvé byla udělena cena Ministerstva průmyslu a obchodu ČR, dostalo ji Vývojové inovační centrum modularity vizovické společnosti Koma Modular. Ocenění si dnes převzali zástupci staveb na zámku v Holešově.