husqvarna

Stavbou Karlovarského kraje je Dvorana v Lokti, lidé podpořili úpravy v Bečově

Karlovy Vary 16. června (ČTK) - Odborná porota dnes ocenila v soutěži Stavby Karlovarského kraje prvním místem opravu Městské dvorany v Lokti. V hlasování veřejnosti získala nejvíc hlasů rekonstrukce Pluhovských domů v areálu Státního zámku a hradu Bečov. Výsledky 21. ročníku soutěže, které byly vyhlášeny dnes večer, ČTK sdělila manažerka soutěže Anna Vlášková z pořádajícího Regionální stavebního sdružení Karlovy Vary.

Soutěž hodnotí stavební akce v kategoriích stavba, projekt a zachráněná památka. Kromě odborné poroty o nejlepším stavebním počinu za poslední období hlasují i lidé přes internet. Zvláštní ceny pak udělují i primátorka Karlových Varů, hejtman Karlovarského kraje a časopis Stavebnictví. Do 21. ročníku soutěže se přihlásilo 34 staveb a projektů. Doprovodnou kategorií jsou pak zachráněné památky. Letos jich o hlasy veřejnosti soutěžilo šest.

Odborná porota letos ocenila opravu Městské dvorany v Lokti. Ještě před pár lety chátrající dominanta středu města se díky rekonstrukci opět vrátila k využití pro kulturní i školní účely. Městu Loket se podařilo zachránit objekt, který byl po dlouhou dobu jedním z nejohroženějších památkově významných a chráněných objektů v Karlovarském kraji. Zároveň se město, které bylo investorem, snažilo zachovat co největší podíl původních prvků. Porota na dalších místech ocenila rekonstrukci Pluhovských domů na hradě a zámku Bečov a úpravy Mlýnské kolonády v Karlových Varech.

Mezi projekty odborníci ocenili návrh Divadelního korza v Karlových Varech, které by mělo v budoucnu změnit podobu veřejného prostoru mezi Císařskými lázněmi a Vřídelní kolonádou. Porotě se líbil i projekt přestavby areálu bývalé celnice na muzeum Krušnohoří na Božím Daru nebo projekt Domu sedmnácti bylin v Abertamech.

Hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek (za STAN) pak ocenil rekonstrukci Pluhovských domů v Bečově. Primátorka Karlových Varů zase svoje ocenění dala Domovu seniorů v Karlových Varech. Odborný časopis Stavebnictví udělil svoji cenu obnově Dvorského mostu přes řeku Ohři v Karlových Varech.

Do internetového hlasování se letos zapojilo 8635 lidí. Kromě rekonstrukce Pluhovských domů ocenili lidé mezi projekty Dům sedmnácti bylin v Abertamech a mezi zachráněnými památkami dali své hlasy domu Zlatý jelen v Karlových Varech.

Ocenění dnes získali i projektant Jiří Kovařík a stavbyvedoucí Jan Kubeš a za celoživotní dílo v oblasti stavitelství v Karlovarském kraji i Jan Procházka.