husqvarna

Stavbaři zahájili bourání pavilonu ve FN Olomouc, má trvat tři měsíce

Olomouc (ČTK) - Stavbaři zahájili tento týden v areálu Fakultní nemocnice Olomouc bourání více než 100 let staré nemocniční budovy, pro kterou se vžil název Franz Josef. Přípravné práce na demolici začaly v rozlehlé budově na přelomu loňského a letošního roku a nyní už stavební stroje postupně bourají zdi. Práce mají zabrat zhruba tři měsíce. V okolí demolované budovy může být kvůli manipulaci s mnoha tunami sutin vyšší prašnost. Na webu o tom informovalo vedení FN Olomouc. Demolice staré budovy bude stát 17,3 milionu korun. Na uvolněném místě chce nemocnice postavit nový pavilon za čtyři miliardy korun.

Dělníci nejprve z budovy Franz Josef odstranili azbestocementovou střešní krytinu a poté snesli dřevěný krov. Ze zdí budovy byly odstraněny rozvody všech inženýrských sítí, krytiny podlah a výplně otvorů. Tento týden byl na místo přistaven stavební stroj, který pomocí speciálního hydraulického ramene bourá zdi. Stavbaři odhadují, že při postupné demolici vznikne velké množství stavebního odpadu, který zaplní několik tisíc nákladních automobilů.

Vedení nemocnice podle jejího ředitele Romana Havlíka nejprve uvažovalo o tom, že pavilon vznikne v původních zdech staré budovy Franz Josef, avšak toto řešení by bylo mnohem dražší a z pohledu funkčnosti horší než stavba nového pavilonu. FN Olomouc už dokončuje stavební dokumentaci na pavilon B. Novostavba má podle Havlíka stát zhruba čtyři miliardy korun. Přibližně polovinu investice pokryje nemocnice z vlastních zdrojů a zbytek pomocí státní dotace.

"Do nového pavilonu B se přestěhují kompletně čtyři kliniky, a to neurologie, neurochirurgie, ortopedie a traumatologie. Své provozy do něj rozšíří také urgentní příjem, radiologická klinika, centrální operační sály a klinika anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny," řekl ekonomický náměstek FN Olomouc Tomáš Uvízl. V nové budově bude deset operačních sálů, tři operační sály pro jednodenní chirurgii a jednotka intenzivní péče.

Stavba nového pavilonu je součástí plánu rozvoje FN Olomouc, který v horizontu 15 až 30 let počítá s investicemi za více než 15 miliard korun. Na seznamu chystaných investic je stavba nových pavilonů i další stavební úpravy v areálu nemocnice. FN Olomouc je šestou největší nemocnicí v ČR. Zařízení má pět desítek pracovišť, bezmála 1200 lůžek a zhruba 4200 zdravotnických i nezdravotnických zaměstnanců.