Komatsu potřebu bagr

Stavbaři začnou opravovat dálnici D1 mezi 16. a 21. kilometrem

Praha 27. září (ČTK) - Stavbaři začnou opravovat dálnici D1 mezi 16. a 21. kilometrem, v pátek zahájí stavbu dopravně inženýrského opatření. Letos mají v plánu přípravné práce, hlavní stavební činnost přijde na řadu v příštím roce. S uvedení celého opraveného úseku D1 do provozu se počítá příští rok v listopadu, informoval dnes ČTK Martin Buček z Ředitelství silnic a dálnic. Rekonstrukce úseku mezi Všechromy a Mirošovicemi vyjde podle dřívějších informací zhruba na 388 milionů korun.

Řidiči budou jezdit v jízdních pruzích posunutých ke krajnici nebo naopak ke střednímu dělícímu pásu, aby vznikl bezpečný prostor pro stavbaře. Kvůli opravě mostu, který překlenuje silnici III/1016 mezi Kunicemi a Strančicemi, budou šoféři muset počítat s omezením provozu na této silnici. Proti původně plánované úplné uzavírce se však bude pracovat za provozu. Auta budou jezdit kyvadlově v jednom pruhu, dopravu budou řídit semafory.

Letos na podzim má na D1 vzniknout provizorní přejezd středového dělícího pásu na 17. kilometru a dělníci budou pracovat i na opravě protihlukové stěny u odpočívky Božkov. Odmontují také portál elektronického mýta na 16. kilometru, což si vyžádá v noční krátkodobé uzavírky.

Po zimní technologické přestávce se počítá s kompletní opravou vozovky v celém úseku v obou směrech, dále s opravou odvodnění a stavbou nové protihlukové stěny u Kunic. Na mimoúrovňové křižovatce Mirošovice stavbaři vymění veřejné osvětlení. Vozovka bude vybavena meteorologickými čidly, novými kamerami pro dohled na provoz a dopravním značením.

Na D1 jsou plánovány i další opravy, teprve loni na podzim přitom po devíti letech skončila kompletní rekonstrukce 160 kilometrů dálnice mezi Mirošovicemi u Prahy a Kývalkou u Brna, která byla doprovázená řadou velkých omezení. Ostatní opravy jsou plánovány mimo tento úsek.