Cime 2 kvartál 2024

Stavbaři začnou nasouvat konstrukci druhé poloviny nového mostu v Olomouci

Olomouc 29. září (ČTK) - Stavbaři příští týden začnou nasouvat druhou polovinu nového mostu přes řeku Moravu na rušné Masarykově třídě v Olomouci, operace by měla zabrat zhruba sedm dní. Poslední piloty nového mostu byly dokončeny v létě a na Masarykově třídě už je připravena k instalaci mohutná ocelová konstrukce mostu, který pro svůj vzhled dostal název Rejnok. První polovina mostu tam řeku Moravu překlenula na přelomu loňského a letošního roku, celá stavba má skončit v létě příštího roku. Novinářům to dnes při kontrolním dni na stavbě mostu řekl mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

"Dostali jsem se do fáze, kdy připravujeme nasunutí návodňové části mostu. Násun bude probíhat příští týden. Nejprve dojde k nasunutí mostní konstrukce nad řeku a následně bude spuštěna do finální podoby přibližně o metr níže," uvedl Chmelař. Podle něj po usazení ocelové konstrukce mostu začnou betonářské práce na mostovce. "Následně budou položeny koleje," uvedl Chmelař. Práce na mostu by měly pokračovat přibližně do července, kdy začne zkušební provoz.

V příštím roce bude vybudována tramvajová trať na obou polovinách mostu i jeho předpolí v Masarykově ulici. "V této souvislosti skončí 6. ledna příštího roku i tramvajový provoz k provizorní konečné zastávce na Žižkově náměstí. Kolejová úvrať u Vrchního soudu bude rozebrána, aby mohla vzniknout definitivní podoba komunikace včetně kolejí přes most. Standardní tramvajový provoz se sem vrátí až v létě s dokončením celé trati k hlavnímu nádraží," uvedl ČTK primátorův náměstek Martin Major (ODS).

Nový most na Masarykově třídě bude ocelový s betonovou deskou, složený ze dvou polí. Jeho celková délka dosáhne 63,3 metru a široký bude 26,3 metru. Most povede ve výšce 7,65 metru nad dnem řeky. Na pravém břehu řeky Moravy v sousedství mostu vzniká náplavka a kameníci obkládají nábřežní zdi žulovými kameny. Po dokončení zahájí práce na dlažbě. Na levém břehu už byla podle Chmelaře dokončena ražba kanalizačního sběrače. Nyní tam začaly betonářské práce, na které naváže instalace obkladů. Na část levé nábřežní zdi stavbaři použijí původní kamenivo.

Stavba mostu na Masarykově třídě je součástí rozsáhlých protipovodňových opatření v této části Olomouce. Projekt byl zahájen na jaře 2018, stát bude 750 milionů korun. Investice zahrnuje stavbu dvou mostů v Komenského ulici a na Masarykově třídě, výstavbu hrází a protipovodňových zdí i rozšíření koryta řeky Moravy a nábřeží. Nový most v Komenského ulici už byl loni v únoru otevřen pro dopravu.