Komatsu potřebu bagr

Stavbaři začínají naplno s dostavbou dálnice D4, omezení bude u Milína

Milín (Příbramsko) 11. března (ČTK) - Stavbaři začínají po měsících přípravných prací naplno s dostavbou dálnice D4 mezi Příbramí a Pískem. S prvním omezením musejí řidiči počítat na silnici I/4 u Milína na Příbramsku. V příštích sedmi dnech tam budou zúžené jízdní pruhy a dělníci tam budou rozšiřovat původní násyp. Přípravné práce jsou naplánovány na víkend, tedy do doby nejslabšího provozu, aby byla co nejméně narušena plynulost dopravy. Poté během týdne budou osazena betonová svodidla, oddělující dopravu od staveniště, uvedlo dnes v tiskové zprávě sdružení Via Salis francouzských firem Vinci Concessions, Vinci Highways a Meridiam, které stavbu řídí.

Práce na dostavbě 32 kilometrů dlouhého úseku dálnice začaly loni v červnu. Do konce roku zvládly firmy velkou část přípravných prací i archeologický, pyrotechnický či hydrogeologický průzkum. "Projekt postupuje podle plánu a už od položení základního kamene je možné pozorovat, jak se stavba každým dnem mění a roste. Po měsících přípravných prací začíná etapa, v níž budou stavební aktivity stále viditelnější," uvedl generální ředitel Via Salis Christian Biegert.

Pracovat se má současně na několika úsecích. Kromě zúžení jízdních pruhů u Milína lze čekat další dopravní omezení menšího rozsahu. Od začátku března je uzavřena část místní komunikace od silnice III/1757 do obce Boudy a od pondělí se chystá se uzavírka sjezdů z I/4 do obce Nerestce. V dubnu se obdobně jako u Milína zúží I/4 u obce Lety, aby mohly začít práce na rozšíření silnice na dálnici i v tomto úseku. Stále pokračují skrývky ornice, dokončují se archeologické záchranné průzkumy a pokračují přeložky elektrického vedení a ostatních sítí křižujících budoucí dálnici.

"Vítáme, že stavební práce jedou. Sice to bude znamenat dočasná dopravní omezení, ale ve finále se zbavíme každodenního hluku a kouře z projíždějících kamionů. Obec bude tišší a bezpečnější. Současné silnice skutečně nebyly plánovány na takovou intenzitu dopravy, která je tu v posledních letech," uvedl starosta Milína Pavel Nekl (nez.).

Náklady na dostavbu dálnice jsou téměř deset miliard Kč bez DPH. Zároveň firmy modernizují 16 kilometrů už zprovozněných částí. V provozu má být celá D4 v prosinci 2024 a dalších 24 let bude konsorcium dálnici provozovat, za což mu bude stát platit. Jde o první stavbu dálnice formou spolupráce veřejného a soukromého sektoru (PPP - Public Private Partnership) v České republice.