Cime 2 kvartál 2024

Stavbaři v sobotu začnou s přeložkou ropovodu Družba kvůli obchvatu Církvice

Církvice (Kutnohorsko) 5. listopadu (ČTK) - Stavbaři v sobotu začnou s avizovanou přeložkou ropovodu Družba kvůli stavbě silničního obchvatu Církvice na Kutnohorsku. Přepojení si vyžádá zhruba týdenní přerušení dodávek do litvínovské rafinérie. Provoz ale rafinérie neodstaví, přerušení dodávky pokryje ze zásob. Pokud by se práce zdržely, je Správa státních hmotných rezerv připravena uvolnit nouzové zásoby ropy. Předpokládané náklady na provedení ochrany a přeložky ropovodu jsou přibližně 25 milionů korun, informoval dnes ČTK Martin Buček z Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Ropovod Družba, který zásobuje Českou republiku ruskou ropou, kříží trasu budoucího obchvatu. Kvůli stavbě bude třeba udělat přeložku dlouhou asi 300 metrů. Na operaci je podle Bučka vypracovaný podrobný hodinový harmonogram a technologický předpis pro minimalizaci rizik.

"Ačkoliv v rámci liniových staveb k plánovaným přeložkám ropovodu na základě potřeb zadavatele občas dochází, v tomto případě se jedná o ojedinělou akci, která bude uskutečněna za plného provozu výroby v Unipetrolu," uvedl Buček.

Operace si vyžádala průběžnou koordinaci mezi ŘSD jako investorem, stavební firmou Strabag, správcem produktovodu Mero, odběratelem ropy Unipetrol a pro případ nenadálé události se vedlo jednání se Správou státních hmotných rezerv.

Práce na obchvatu Církvice začaly loni na podzim, zprovoznění se očekává v polovině září příštího roku. Náklady jsou téměř 445 milionů korun bez DPH. Nová silnice z obce odvede tranzitní dopravu mezi Kolínem a Čáslav.