Komatsu potřebuju bagr

Stavbaři v Blansku začali budovat nový podchod v zastávce Blansko-město

Blansko 11. února (ČTK) - Stavbaři v Blansku v těchto dnech začali budovat nový podchod v zastávce Blansko-město. Chystaný podchod, stejně jako pokračující stavba přemostění koridorové trati, umožní zrušení přejezdu v Rožmitálově ulici. Celkové investiční náklady dosáhnou 183,2 milionu korun. V tiskové zprávě o tom dnes informovala mluvčí Správy železnic Nela Friebová. Hotovo by mělo být na konci roku.

Výstavba mimoúrovňového křížení v těsné blízkosti zastávky Blansko-město přinese podle mluvčí zvýšení bezpečnosti železniční i silniční dopravy. Kromě vybudování přemostění, které je investicí Blanska, čeká přestavba také současný podchod pod tratí. Tubus nového podchodu bude mít šířku čtyři metry a výšku 2,6 metru. Jeho konstrukci bude tvořit monolitický železobetonový rám.

"Současně dojde k odstranění objektu čekárny. V blízkosti podchodu, pod jednou konstrukcí zastřešení, se vybudují toalety a nový technologický domek," uvedla mluvčí.

Zrušením přejezdu se změní celé okolí železniční zastávky Blansko-město. Součástí stavby je i úprava přístupů na současné nástupiště a jejich konců tak, aby na ně byl zajištěn bezbariérový přístup z komunikací pro pěší. Mluvčí uvedla, že vlastní nástupiště nebudou touto stavbou dotčena.

V březnu by měla na území Blanska začít další stavební akce, rekonstrukce železničního mostu přes mlýnský náhon nedaleko zastávky Dolní Lhota. Současnou ocelovou konstrukci z roku 1931 s dřevěnými mostnicemi nahradí nová nosná konstrukce se zabetonovanými ocelovými nosníky a průběžným štěrkovým ložem.

Po dokončení stavby s celkovými náklady ve výši 45,5 milionu korun se rychlost moderních vlakových souprav zvýší podle mluvčí až na 140 kilometrů v hodině. Vlaky tak místem pojedou stejně rychle jako v navazujících úsecích. Dokončení této akce se plánuje v závěru letošního roku, kdy se na trať mezi Brnem a Českou Třebovou vrátí i vlaky, které nyní jezdí odklonem přes Havlíčkův Brod.