husqvarna

Stavbaři pracující na dostavbě dálnice D4 začínají u Milína s odstřely skal

Milín (Příbramsko) 25. října (ČTK) - Stavbaři pracující na dostavbě dálnice D4 začínají tento týden u Milína na Příbramsku s odstřely skal. Velký skalní masiv tvoří překážku v trase budoucí dálnice a je ho potřeba odtěžit. Během příštích osmi až devíti měsíců je u Milína plánováno kolem 70 odstřelů. Rozsah každého posoudí experti, kteří podle geologické situace určí přesné množství trhaviny. Při odstřelu bude vždy doprava na silnici I/4 na půl hodiny omezena, provoz bude na nezbytnou dobu odkloněn přes Milín. V tiskové zprávě o tom dnes za stavební firmy informovala Daniela Pedret.

Nynější silnice I/4, která se postupně mění na dálnici D4, vede na své trase kolem Milína v úzkém zářezu kolem 577 metrů vysokého vrchu Běleč. Kvůli rozšíření I/4 na dálnici a přístavbě levého jízdního pásu musí stavbaři část vrchu odtěžit. Celkem půjde o 43.000 metrů krychlových horniny, která pak použijí při terénních úpravách na D4.

Odstřely jsou podle Pedret plánovány s maximálním ohledem na místní obyvatele a řidiče. Dělníci využijí takzvanou skandinávskou metodu drill and blast, která výrazně snižuje hluk, prašnost a otřesy z prací. Při každém odstřelu použijí speciální ochranné rohože, které zabrání rozletu rozvolněné horniny.

Nový úsek D4 buduje konsorcium DIVia, jež tvoří firmy Vinci a Meridiam. Via Salis je dceřiná společnost firmy Vinci. Po dostavbě bude konsorcium dálnici a navazující části silnice I/20 provozovat a udržovat 25 let, za což mu stát bude platit. Stát by měl za využívání nové dálnice zaplatit 17,8 miliardy Kč. Jde o první stavbu dálnice formou spolupráce veřejného a soukromého sektoru, takzvanou PPP (Public Private Partnership) v České republice.

Dostavba 32 kilometrů dálnice D4 mezi Příbramí a Pískem začala loni v červnu. Všechny úseky se staví najednou. Náklady budou téměř deset miliard Kč bez DPH. Firmy zároveň modernizují 16 kilometrů už zprovozněných částí. V provozu má být celá D4 v prosinci 2024. Trasa dlouhá 32 kilometrů je rozdělená do devíti úseků mezi Příbramí a Pískem.