Komatsu potřebuju bagr

Stavbaři plánují zahájit betonáž nového mostu v Olomouci

Olomouc 1. února (ČTK) - Stavbaři tento týden plánují zahájit betonáž nového mostu přes řeku Moravu na rušné Masarykově třídě v Olomouci. Konstrukce první poloviny mostu už byla usazena na pilíř a dělníci dokončují bednění i výztuže. Pokud se teplota vzduchu v týdnu udrží nad bodem mrazu, tak by betonáž měla začít v pátek. ČTK to sdělil primátorův náměstek Martin Major (ODS).

"Během týdne by se měla uskutečnit betonáž mostovky a od dubna by po této polovině nového mostu měli chodit chodci. Rychlost práce teď záleží také na přízni počasí," uvedl Major. Pokud bude v pátek betonáž zahájena, tak následující dva týdny bude beton tuhnout. Na březen je naplánována příprava pro přesunutí inženýrských sítí a dělníci začnou postupně odstrojovat provizorní lávku na zbytku starého mostu. Na začátku dubna pak převedou trasu pro chodce a cyklisty do vyhrazeného koridoru na novém mostu a začne demolice zbytku starého mostu.

Současně podle Majora pokračují práce na budování kanalizace na levém břehu řeky. Náplavku na pravém břehu řeky pracovníci upravují, osazování nábřežní stěny žulovými kvádry bylo ale pozastaveno. "K tomu potřebujeme vyšší teploty, momentálně v této práci pokračovat nelze," uvedl stavbyvedoucí Jakub Lysoněk.

Vedle mostu na Masarykově třídě bude vznikat druhá polovina konstrukce. Stavbaři kvůli tomu rozšíří plochu záboru, položí základní vrstvy nové komunikace a připraví koleje na vysunování druhé poloviny mostu. Zahájeno má být v září. Stavba mostu by mohla skončit v závěru letošního roku. Dělníci poté propojí tramvajovou trať před a za mostem a dokončí náplavku pod mostem. Úplné dokončení této etapy protipovodňových opatření je plánováno na polovinu roku 2022.

Nový most na Masarykově třídě bude ocelový s betonovou deskou, složený ze dvou polí. Jeho celková délka dosáhne 63,3 metru a široký bude 26,3 metru. Most povede ve výšce 7,65 metru nad dnem řeky.

Stavba protipovodňových opatření u centra Olomouce začala na jaře 2018 a má trvat čtyři roky. Stát bude 750 milionů korun. Součástí projektu je stavba dvou mostů v Komenského ulici a na Masarykově třídě, výstavba hrází a protipovodňových zdí i rozšíření koryta řeky Moravy a nábřeží. Nový most v Komenského ulici už byl loni v únoru otevřen pro dopravu.